Obecny stan zatrudnienia w branży okołogórniczej szacuje się na prawie 11,5 tys. pracowników, w tym 3138 osób na etatach pracowników umysłowych. Większość ma umowy o prace. Niewiele ponad 5 proc. korzysta z umów zleceń. Jak byli pracownicy spółek świadczących usługi na rzecz kopalń znajdą się na rynku pracy?
- To trudne pytanie. Na razie bowiem nie obserwujemy wśród nich żadnego zainteresowania podjęciem zatrudnienia poza górnictwem. Najprawdopodobniej liczą na rychły powrót do pracy w branży - wnioskuje Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.
W razie niepowodzenia Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 daje im możliwość skorzystania z doradztwa zawodowego połączonego z przygotowaniem tzw. indywidualnego planu działania, jako obowiązkowego elementu wsparcia, poradnictwa psychologicznego, pośrednictwa pracy w wyborze nowego zatrudnienia, udziału w szkoleniu, kursie, studiach podyplomowych, stażach, praktykach zawodowych lub też wsparcia finansowego na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Będzie to finansowanie w formie bezzwrotnej połączone ze wsparciem doradczo-szkoleniowym.
Publiczne służby zatrudnienia województwa śląskiego, prócz przedsięwzięć finansowanych ze środków unijnych, zaproponują zwolnionym również pomoc z funduszu pracy. Na tym polu zabłysnęły ostatnio Siemianowice Śląskie. Tamtejszy Powiatowy Urząd Pracy uruchamia program pod nazwą "Nowa szychta" skierowany do osób odchodzących z branży górniczej lub okołogórniczej, wcześniej zarejestrowanych w urzędzie pracy. Pomocą objęte zostaną osoby noszące się z zamiarem uruchomienia własnej działalności gospodarczej. Otrzymają m.in. środki finansowe na doposażenie miejsca pracy i mogą liczyć na staże.
Czy po taką pomoc sięgną również pracownicy kopalń, które niebawem znajdą się w strukturze Spółki Restrukturyzacji Kopalń? Jest to pytanie, na które nie ma na razie odpowiedzi.
Pracownicy dołowi oraz zatrudnieni na przeróbce, którzy ze względu na staż pracy nie będą mogli skorzystać ze świadczeń w postaci emerytur i urlopów mają zagwarantowaną dalszą pracę w górnictwie. Jest mało prawdopodobne, aby ktoś z nich wyraził zainteresowanie dobrowolnym odejściem. Z kolei w razie niepowodzenia procesów inwestorskich pracownicy kopalń przeniesionych do SRK będą mieli zagwarantowane zatrudnienie na zasadzie systemu alokacji, uzgodnionego między SRK, a innymi podmiotami górniczymi w przypadku nieskorzystania z osłon socjalnych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.