Redakcje portalu górniczego nettg.pl i Trybuny Górniczej w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi zwróciły się do kandydatów z pytaniami dotyczącymi ich poglądów na temat funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Przypomnijmy, że wybory odbęda się 10 maja. O urząd prezydenta ubiegają się: Grzegorz Braun, Andrzej Duda, Adam Jarubas, Bronisław Komorowski, Janusz Korwin-Mikke, Marian Kowalski, Paweł Kukiz, Magdalena Ogórek, Janusz Palikot, Paweł Tanajno, Jacek Wilk. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi, których udzielił GRZEGORZ BRAUN.
Polskie górnictwo węgla kamiennego jest w trudnej sytuacji. Restrukturyzacja jest koniecznością. Od czego Pana zdaniem należałoby zacząć ten proces?
Jak sami Państwo twierdzicie, polskie górnictwo węgla kamiennego jest w trudnej, jeśli nie tragicznej sytuacji, wymagającej restrukturyzacji. Ja jednak, omawiając pierwsze kroki zmierzające do uzdrowienia sytuacji, spojrzałbym na geopolityczne uwarunkowania takiej kondycji. A zatem wziąwszy pod uwagę fakt, iż stan posiadania przez nasz kraj olbrzymich złóż węgla predestynuje nas do roli rozdającego karty w europejskim bilansie energetycznym, zadać sobie należy pytanie, dlaczego tak nie jest. W obecnych uwarunkowaniach jestem skłonny podejrzewać, że jest to strategiczne działanie ościennych państw w celu realizacji swoich celów gospodarczych. Dla unaocznienia paralelnej sytuacji pozwolę sobie przywołać stan polskiego przemysłu stoczniowego. Restrukturyzacja, więc jest niezbędna, jednak pierwej trzeba zabezpieczyć majestatem państwa opłacalność pozyskiwania naszego dobra narodowego. Czyż nie znamienne wydają się fakty wyrażenia chęci inwestowania w polskie złoża, artykułowane przez naszych niemieckich sąsiadów? Czy dotacyjna opieka państwa rosyjskiego dla własnych zasobów nie wydaje się częścią strategii? Działanie naszego państwa staje się zatem zasadniczym czynnikiem kreacyjnym. Kiedy sytuacja powróci na logiczne tory, można zacząć regulować unormowania wewnętrzne, będące częścią działań restrukturyzacyjnych. Niewątpliwie zaczął bym od likwidacji olbrzymiej sieci pośredników między producentem a kupującym. Dziwne te twory gospodarcze przypadkowo generują materialne ambicje byłych członków zarządów i rad nadzorczych kopalń lub ludzi z nimi blisko związanych. Pomazanie polityczne członków władz Kompanii Węglowych i kopalni musi także zakończyć swój, usankcjonowany dzisiaj, żywot gospodarczy. Należy również pochylić się nad przepisami administracyjnymi, kreującymi niesamowity stopień komplikacji prostych procesów księgowych (vide naliczanie wypłat). Liczebność "kopalnianych urzędników" także wymaga głębszej analizy. Zbilansowana ekonomia musi być podstawą egzystencji każdego interesu, a więc należy ją tylko stosować.
Górnictwo węgla kamiennego to przede wszystkim Śląsk. Czy wyobraża sobie Pan funkcjonowanie tego regionu bez kopalń?
Traktuję to pytanie jako dalece retoryczne, albowiem nie wyobrażam sobie funkcjonowania Śląska bez kopalń węgla kamiennego. Nie kierują mną tylko względy historyczne i społecznościowe. Śląsk jako region był zawsze katalizatorem myśli patriotycznej, a jednorodność narodowa miała w podstawie jednorodność wspólnoty interesu i podobieństwo problemów, z którymi zmagali się mieszkańcy tych pięknych ziem. Dzisiejsze działania niesuwerennego państwa polskiego postrzegam jako dalece dezintegrujące zarówno społeczeństwo Śląska, jak i logikę gospodarczą. Pragnę nadmienić, iż jesteście jedną z ostatnich, silnych grup zawodowych, które swą liczebnością mogą zatrzymać proces rozkradania naszego, celowo bagatelizowanego, dobra narodowego.
Czy Pana zdaniem koncepcja unii energetycznej jest możliwa do zrealizowania bez udziału węgla?
Koncepcja unii energetycznej bez udziału węgla jest według mnie nie do przyjęcia, zwłaszcza w kontekście posiadania przez Polskę tak potężnych zasobów tego surowca.
Proszę wybaczyć wycinkowość potraktowania tak ważnych kwestii, lecz bez względu na wynik wyborów oferuję Państwu swoją dyspozycyjność i gotowość do dyskusji, i działań w celu zachowania narodowej jednolitości Śląska, i walki o lepsze perspektywy rozwoju, związane z naszym strategicznym przemysłem wydobywczym.
Przedstawione poglądy są poglądami kandydata i nie są tożsame ze stanowiskiem redakcji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
moj kandydat :)
no to facet ma małą wyobraźnię..
*skończywszy na na górnictwie węgla kamiennego i rud miedzi
Pan Grzegorz to dobry człowiek. Od lat głosi jedne i te same poglądy. Ma dość (chyba jak większość z nas) niszczenia naszego kraju przez nienormalne rządy POpaprańców, którzy robią wszystko aby zniszczyć polski przemysł (począwszy od stoczni, hut, fabryk skończywszy na samolotach). KOMOROWSKI - WON SPRZEDAJNA GNIDO!!!