Otwarta jest już rekrutacja kandydatów na nowe studia podyplomowe Głównego Instytutu Górnictwa pn "Ochrona radiologiczna w środowisku pracy i obciążenie środowiska naturalnego związane z występowaniem naturalnej i sztucznej promieniotwórczości". Celem studiów jest przekazanie wiedzy teoretycznej i praktycznej, która pozwala na uzyskanie uprawnień Inspektora Ochrony Radiologicznej (IOR-1).
Program studiów obejmuje m.in. wymagania, jakie wprowadza znowelizowana dyrektywa 2013/59/EURATOM z dnia 5 grudnia 2013 r., ustanawiająca podstawowe normy bezpieczeństwa w celu ochrony przed zagrożeniami wynikającymi z narażenia na działanie promieniowania jonizującego. Omówione zostaną problemy, jakie napotyka konwencjonalna ochrona radiologiczna w sytuacji zagrożenia powodowanego podwyższoną promieniotwórczością naturalną (Naturally Occurring Radioactive Materials - NORM) zarówno na stanowiskach pracy, jak i w szeroko rozumianym środowisku, oraz zagadnienia związane z oceną wpływu promieniowania jonizującego na środowisko naturalne, wynikającego z uwalniania substancji promieniotwórczych.
Studia adresowane są szczególnie do osób zatrudnionych bądź poszukujących zatrudnienia w instytucjach, które prowadzą działalność w zakresie: pokojowego wykorzystywania energii atomowej, związanego z rzeczywistym i potencjalnym narażeniem na promieniowanie jonizujące od źródeł promieniotwórczych, przetwarzania, składowania, utylizacji materiałów i odpadów zawierających podwyższone stężenia naturalnych nuklidów promieniotwórczych, rewitalizacji i rekultywacji terenów poprzemysłowych oraz w wojsku, straży granicznej i policji.
GIG gwarantuje aktualną wiedzę, możliwość indywidualnych konsultacji tematycznych, ćwiczenia laboratoryjne w nowoczesnych laboratoriach, wyposażonych w aparaturę na światowym poziomie. Zajęcia prowadzą wybitni specjaliści - praktycy, pracownicy naukowi Śląskiego Centrum Radiometrii Środowiskowej Głównego Instytutu Górnictwa, którzy stale współpracują z wiodącymi krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Dodatkowym atutem są zajęcia interaktywne z zastosowaniem metody warsztatowej oraz możliwość bieżącej analizy konkretnych przypadków ze specjalistami. Dodatkowe informacje: mgr inż. Beata Wójcik, tel: 32 259 26 17, 32 259 24 22, e-mail: bwojcik@gig.eu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.