Negocjacje z KE ws. notyfikowania dozwolonej pomocy publicznej nigdy nie są łatwe, bo stoi ona na straży konkurencyjności - podkreśla minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Minister liczy na sprawne wyjaśnianie wątpliwości z KE ws. pomocy publicznej dla Kompanii Węglowej.
- Negocjacje z Komisją Europejską w zakresie notyfikowania dozwolonej pomocy publicznej nigdy nie są łatwe, bo Komisja Europejska stoi na straży konkurencyjności. Gdyby było inaczej, to silne gospodarki wspierałyby swoje niewydolne gałęzie przemysłowe czy niewydolne biznesy i tak naprawdę polityka spójności Unii Europejskiej tym samy ległaby w gruzach - podkreślił w środę minister Karpiński. - To są sytuacje trudne. Mamy doświadczenie (w tym zakresie), jeśli chodzi o LOT. Było podobnie - bardzo trudno. Jest to (taka pomoc publiczna - PAP) weryfikowane bardzo szczegółowo. Nasze doświadczenia przy LOT pokazują, że sprawność wyjaśniania wątpliwości po stronie polskiej była doceniona, bo szybko dostaliśmy decyzję o dozwolonej pomocy publicznej w tamtym przypadku. Ufam, że w tym będzie podobnie.
Szef resortu skarbu podtrzymał, że jest zwolennikiem konsolidacji energetyki, bo to leży w interesie naszego kraju, bezpieczeństwa energetycznego.
- I w interesie polskiego konsumenta, czy to gospodarstwa domowego, czy polskiej gospodarki, która dynamicznie się rozwija. A będzie się rozwijała, jeśli będzie miała konkurencyjne ceny energii. W drugim półroczu będziemy przedstawiali wyniki tych analiz (ws. konsolidacji energetyki - red.).
Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk mówił w połowie kwietnia, że do końca czerwca powstanie tzw. Nowa Kompania Węglowa. Oznacza to, że do końca czerwca do Nowej KW zostanie przekazanych jedenaście kopalń KW lub ich części.
Zakończenie procesu tworzenia tzw. Nowej KW do końca września przewiduje porozumienie zawarte 17 stycznia między stroną rządową a górniczymi związkami po związkowych protestach w górnictwie. Styczniowe porozumienie zakłada m.in. przekazanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych 11 zakładów do założonej przez Węglokoks nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej.
Pełnomocnik rządu ds. górnictwa ocenił w połowie kwietnia, że rozmowy z Komisją Europejską ws. notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń, które trafią do SRK przebiegają "bardzo konstruktywnie":
- Mieliśmy do tej pory trzy spotkania. Otrzymaliśmy szczegółowe pytania z KE, mamy czas do końca kwietnia na odpowiedź. Najprawdopodobniej pod koniec kwietnia dojdzie do czwartego spotkania w Brukseli. W trakcie spotkań przedstawiciele KE wykazują zrozumienie dla argumentacji przedstawianej przez stronę polską (...) Współpraca układa się bardzo dobrze, co pozwala sądzić, że KE sprawnie będzie procedowała nad wnioskiem notyfikacyjnym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jedyna nadzieja w UE
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Wstyczniu dziczeli ludzi wkurzyli teraz sie kapli ze malo moga mnie szie wydaje ze to chorzy ludzie to jakis absurd wszystko im idzie dobrze a nic nnia zrobili mamy maj na karku to klamcy i oszusci po co te wariowanie w styczniu i nocne rozmowy jak teraz najpierw kwiecienn potem czerwiec teraz koniec wraesnnia I mowie wam na tym sie nie skaczy prezesi komoani i khw juz nie wiedza czy robic przygotowki czy zamykac czy fedrowac tyle narobili
yhymm piwo min 4,50 wodka 32 ;)
Przecież to absurd i sprzeczność: Stać na straży konkurencyjności. Za chwile UE wprowadzi ceny minimalne na piwo i gorzałę w imię walki o konkurencyjność. Powoli zanurzamy się z socjalizm