Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii zwrócili się w piątek (17 kwietnia) do Polski i Unii Europejskiej o znalezienie rozwiązania kwestii sfinansowania interkonektora gazowego między Polską a Litwą - poinformowała agencja BNS.
Według niej szefowie rządów wysłali list w tej sprawie do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera i premier Ewy Kopacz.
"Jeśli chodzi o list, to uzgodniliśmy tę kwestię z premierami Łotwy i Estonii 10 kwietnia podczas spotkania bałtyckich premierów Bałtyckiej Rady Ministrów w Wilnie. Mamy nadzieję, że polska premier weźmie pod uwagę finansowanie projektu, który jest ważny dla wszystkich czterech krajów" - głosi komunikat prasowy premiera Litwy Algirdasa Butkevicziusa.
Jak zaznaczyła rzeczniczka Butkevicziusa, oczekuje się, że kwestia finansowania interkonektora zostanie rozwiązana do 17 maja.
Interkonektor na Litwę jest jednym z projektów polskiej spółki Gaz-System, które w październiku 2014 roku zostały pozytywnie zaopiniowane do dofinansowania z unijnego instrumentu finansowego Connecting Europe Facility (CEF - "Łącząc Europę"). Oznacza to, że Gaz-System, wspólnie ze swym litewskim partnerem Amber Grid, może otrzymać w ramach CEF na budowę interkonektora 306 mln euro.
Przewidywane koszty budowy wynoszą 558 mln euro, z czego 422 mln euro wydatkowałaby strona polska, a 136 mln euro strona litewska.
Jak przypomina BNS, w sierpniu 2014 roku unijna Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) wydała decyzję o transgranicznej alokacji kosztów interkonektora. W ramach alokacji Polska otrzymałaby od trzech państw bałtyckich na ten projekt łącznie 85,8 mln euro, w tym 54,9 mln od Litwy, 29,4 mln od Łotwy i 1,5 mln od Estonii. Polska zażądała jednak większej rekompensaty - podała BNS, cytując źródła nieoficjalne.
Amber Grid spodziewa się, że jej inwestycja w interkonektor otrzyma z funduszy unijnych wsparcie w kwocie 80,3 mln euro. Prowadzący z Rembelszczyzny koło Warszawy do Jauniunai na Litwie gazociąg będzie miał długość 534 km, w tym na terytorium Polski 357 km.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.