Mongolski parlament postanowił unieważnić umowy z konsorcjum zagranicznych firm, które przewidywały rozbudowę ogromnej kopalni węgla Tavan Tolgoi przy granicy z Chinami.
Niepomyślna dla inwestorów decyzja parlamentu zapadła w dobę po tym, jak rząd mongolski ogłosił pomyślne zakończenie negocjacji z należącą do Rio Tinto spółką Turquoise Hill, zapalając zielone światło dla długoterminowej ekspansji tej firmy w kopalnię miedzi i złota Oyu Tolgoi (akcje spółki na nowojorskiej giełdzie natychmiast zyskały o 7,4 proc.).
Niespodziewany opór mongoloskich posłów w sprawie węgla zaskoczył inwestorów zagranicznych tym bardziej, że jeszcze przez weekend premier Mongolii twierdził, że rozmowy z partnerami z Chin (którym państwo mongolskie dłużne jest 150 mln dol.) i Japonii (korporacja Sumitomo, współpracująca w Chile z KGHM Polska Miedź) zmierzają do szczęśliwego finału.
Kopalnia węgla Tavan Tolgoi na pustyni Gobi działa od lat 60. XX w. na największych na świecie pokładach wysokiej jakości węgla koksującego, którego zasoby szacuje się na aż 7,4 mld t. Państwowy zakład jest jednak niewydolnie i biurokratycznie zarządzany.
Jak przypomina portal górniczy mining.com, konflikt między Mongolią a resztą świata ciągnie się przynajmniej od 2011 r., gdy mongolska izba kontroli unieważniła wyniki przetargu, przyznającego prawo do wydobycia węgla amerykańsko-chińsko-rosyjskiemu konsorcjum. Przegrani Brazylijczycy, Hindusi i Południowokoreańczycy wnieśli poważne zarzuty do uczciwości przetargu a Japończycy ocenili, że postępowanie konkursowe było "absolutnie żałosne".
Wkład finansowy z zagranicy jest warunkiem rozwoju mongolskiego górnictwa. Tavan Tolgoi i Oyu Tolgoi - dwa największe projekty wydobywcze - umiejscowione są na teranach pustynnych pozbawionych dróg i linii kolejowych, sieci energetycznej, wodociągów. Kopalnia węgla ma aż 6 oddziałów. Ekonomiczny sukces kopalni węgla Tavan Tolgoi ma być kołem zamachowym dla całej mongolskiej gospodarki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.