Po roku od rozpoczęcia budowy w Elektrociepłowni Gorzów gotowe są niemal wszystkie kubaturowe obiekty powstającego tam bloku gazowo-parowego. To jedna z większych inwestycji jakie obecnie realizuje PGE GiEK SA.
Uruchomienie bloku planowane jest w pierwszym kwartale 2016 roku - poinformowała rzeczniczka PGE GiEK Iwona Paziak.
- Sprzyjające warunki atmosferyczne w kończącym się okresie zimowym pozwoliły wykonawcy na kontynuowanie prac budowlanych bez przerwy. Obecnie w końcowej fazie znajdują się prace ziemno-budowlane na głównych obiektach i instalacjach bloku otwierając front robót dla dostaw i montażu głównych wielkogabarytowych urządzeń - powiedziała Paziak.
Najbardziej widocznymi elementami, wznoszącymi się nad Gorzowem Wielkopolskim, świadczącymi o zaawansowaniu prac przy tej inwestycji są dwa nowe kominy kotłów odzysknicowych wznoszące się na wysokość 50 m. Obok kominów widoczny jest pylon komunikacyjny, w którym znajdować się będzie szyb windy, klatka schodowa oraz kanały pionowe dla przewodów elektrycznych i instalacji sanitarnych.
- Ukończona już została konstrukcja stalowa budynku głównego tj. hali turbozespołów gazowych, kotłów odzysknicowych i turbiny parowej. Rozpoczęty został montaż poszycia ścian tego budynku. W trakcie wykonywania są posadzki rejonu turbin gazowych, kotłów odzysknicowych oraz turbiny parowej, stanowiska transformatorów blokowych oraz stanowiska transformatorów potrzeb własnych bloku - powiedziała Pazik.
Dodała, że na ukończeniu jest również budynek elektryczny, w którym umiejscowione będzie centrum sterowania nowego bloku. Równolegle na terenie budowy trwają prace przy wykonywaniu płyty fundamentowej stacji pomp wody chłodzącej. Rozpoczęły się też prace ziemne związane z wykopami pod chłodnie wentylatorowe.
W marcu br. na teren budowy wjechały pierwsze wielkogabarytowe urządzenia bloku, a więc turbiny gazowe, turbina parowa oraz kondensator turbiny parowej, które montowane będą bezpośrednio na terenie obiektu.
Blok parowo-gazowy buduje dla PGE konsorcjum firm Siemens Sp. z o.o. oraz Siemens Industrial Turbomachinery. Wartość podpisanej tej inwestycji to 562 mln zł netto. Ponadto Siemens przez 12 lat będzie serwisował blok. Ta umowa opiewa 124 mln zł netto.
Nowy blok gazowo-parowy Elektrociepłowni Gorzów o mocy elektrycznej 138 MWe i cieplnej 90 MWt, będzie stanowił niezależny, kompletny obiekt energetyczny, wyposażony we wszystkie niezbędne dla jego prawidłowej pracy systemy.
Blok opalany będzie w głównej mierze dostarczanym z lokalnych kopalni gazem zaazotowanym o cenach znacznie niższych w stosunku do gazu sieciowego. Ponadto produkcja energii elektrycznej i ciepła odbywać się będzie w układzie kogeneracji. Zgodnie z harmonogramem, zakończenie inwestycji w EC Gorzów planowane jest w lutym 2016 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.