Skutki działalności przemysłowej, a zwłaszcza górniczej mają poważny wpływ na stan środowiska naturalnego. Także na możliwości i plany ponownego zagospodarowania zdegradowanych terenów.
W Głównym Instytucie Górnictwa utworzone zostało Centrum Inżynierii Środowiska, które integruje kompetencje i zasoby wydzielonych zakładów naukowo-badawczych i akredytowanych laboratoriów. Centrum realizować będzie w sposób kompleksowy prace badawczo-rozwojowe i usługowe w zakresie inżynierii środowiska i tzw. zielonej gospodarki, dzięki czemu klienci i partnerzy GIG otrzymają pełną ofertę usług środowiskowych. Opracowywane będą więc nowe technologie, produkty i rozwiązania ograniczające skutki oddziaływania człowieka na środowisko, wspomagające ochronę zasobów i ich współużytkowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Działanie Centrum Inżynierii Środowiska obejmuje bowiem prace badawcze, demonstracyjne i wdrożeniowe, dotyczące m.in: technologii oczyszczania ścieków i gospodarowania zasobami wodnymi, remediacji i rewitalizacji terenów poprzemysłowych, w tym pogórniczych, monitoringu i modelowania zmian w środowisku, gospodarki odpadowej i technologii zagospodarowania odpadów, technologii materiałów niemetalowych przyjaznych dla środowiska, technologii recyklingu materiałów, optymalizacji układów technologicznych w kierunku ograniczania ich energo- i zasobochłonności, wdrażania ekoefektywnych technologii w przemyśle i sektorze komunalnym, technologii odzysku energii z wód i ścieków, biomasy oraz technik odzysku ciepła, systemów zarządzania środowiskiem oraz przestrzenią.
Centrum, skupiające interdyscyplinarne zespoły wielu ekspertów z różnych dziedzin, oferuje również studia i analizy strategiczne, w tym badania społeczne i gospodarcze, oraz analizy ekonomiczne opłacalności i wykonalności przedsięwzięć proekologicznych. Najważniejsze kierunki działań w tym obszarze wynikają przede wszystkim z potrzeb regionów, szczególnie regionów przemysłowych, oraz działających na ich terenie przedsiębiorstw i instytucji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.