Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) ma do 2020 r. zlikwidować tzw. nieckę Montometu w Piekarach Śląskich - powstałe na skutek górniczej eksploatacji 100-hektarowe rozlewisko, którego maksymalna głębokość przekracza 20 metrów. Koszt inwestycji jest szacowany na 14 mln zł.
O ugodzie w tej sprawie, podpisanej przez lokalne władze z przedstawicielami SRK i kopalni Piekary, poinformowała w czwartek (26 marca) PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich Katarzyna Nylec.
Wcześniej sprawa likwidacji niecki przy byłym zakładzie Montomet była przedmiotem wieloletniego sporu. Lokalne władze sądziły się z SRK i Kompanią Węglową, domagając się usunięcia rozlewiska. Teraz dzięki umowie woda zostanie wypompowana, a cały teren - zrekultywowany.
- Inwestycja związana z rekultywacją terenu oraz odwodnieniem całej niecki pochłonie ok. 14 mln zł i potrwa do 2020 roku. SRK lada moment ma wystąpić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska z wnioskiem o całkowite pokrycie kosztów tego przedsięwzięcia. Spółka zamierza przystąpić do programu "Zmniejszanie uciążliwości wynikających z wydobycia kopalin" - powiedziała rzeczniczka piekarskiego magistratu.
Zaznaczyła, że prace obejmą również wybudowanie bezobsługowej przepompowni odwadniającej teren całej niecki.
Bezodpływowa niecka znajduje się w południowo-zachodniej części miasta, w okolicy ulic Granicznej i Parkowej. Zajmuje powierzchnię ok. 100 hektarów. Powstała w wyniku osiadania terenu spowodowanego eksploatacją górniczą. Z dostępnych opracowań wynika, że rozlewisko tworzyło się przez prawie 60 lat. W ostatnich latach głębokość niecki osiągnęła aż 22 metry.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ta niecka nie powinna powstać. W związku z tym że powstała wydobycie było prowadzone z naruszeniem przepisów Ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze.
Boże, widzisz i niegrzmisz!!!
Kolejna ukryta dotacja do górnictwa z pieniędzy podatników. To powinna zapłacić kopalnia w ramach likwidacji szkód górniczych a nie NFOŚ.
14 milionów na zlikwidowanie kałuży. Niech wpuszczą tam ryby za 2 miliony to bedzie z tego jaki pożytek dla miejscowych