Komisja Krajowa NSZZ Solidarność pozytywnie zaopiniowała projekt nowej ustawy o Radzie Dialogu Społecznego - poinformowało biuro prasowe Związki. W czwartek (26 marca) w Warszawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Komisji w tej sprawie.
"Komisja Krajowa na swoim nadzwyczajnym posiedzeniu w Warszawie ratyfikowała projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, będący przedmiotem porozumienia liderów organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz strony rządowej" - wskazali związkowcy z NSZZ "Solidarność" w komunikacie.
Rada ma zastąpić dotychczasową Komisję Trójstronną, w której związkowcy zawiesili swój udział w czerwcu 2013 r., gdy rząd z pominięciem Komisji wprowadził zmiany w Kodeksie pracy umożliwiające wydłużenie okresów rozliczeniowych czasu pracy.
W sobotę szefowie związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz parafowali tekst projektu. Dali sobie jednak dwa tygodnie na uzyskanie opinii ciał statutowych, a minister pracy - na przedstawienie go rządowi.
Nad parafowanym dokumentem pracowali wspólnie eksperci NSZZ Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych ze strony związkowej oraz Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Business Centre Club - ze strony pracodawców i resortu pracy z udziałem wiceministra Jacka Męciny.
W czwartek Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych poinformowało, że Rada OPZZ, która jest najwyższym organem Porozumienia między kongresami, obradowała w środę w Warszawie i zaakceptowała projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. W poniedziałek zrobił to Zarząd Główny Forum Związków Zawodowych.
Projektowana w ustawie nowa Rada Dialogu Społecznego ma być niezależna od rządu. Jej członków - w równej liczbie z każdej ze stron - wskazywać będą uczestniczące w jej pracach organizacje związkowe, pracodawców oraz premier. Nominować członków RDS ma prezydent. Udział w radzie będzie osobisty - nie będzie można delegować zastępcy.
Przewodnictwo w Radzie ma być rotacyjne - na przemian z każdej ze stron - związkowej, pracodawców i rządowej. Kadencja przewodniczącego ma trwać rok, również w wojewódzkich radach, które powstaną w miejsce wojewódzkich komisji dialogu społecznego. Rada miałaby dysponować własnym budżetem i przeznaczać go m.in. na bieżącą działalność związaną z realizacją dialogu, opinie eksperckie, koordynację prac. Do obsługi jej prac ma powstać biuro. Uzgodniony jest też projekt regulaminu prac Rady, zasady funkcjonowania i finansowania biura.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.