Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.22 PLN (-3.06%)

KGHM Polska Miedź S.A.

253.90 PLN (-3.28%)

ORLEN S.A.

132.48 PLN (-0.54%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.72 PLN (-7.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

8.99 PLN (-7.79%)

Enea S.A.

21.66 PLN (-6.96%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.30 PLN (+3.10%)

Złoto

4 559.01 USD (-1.85%)

Srebro

68.79 USD (-5.19%)

Ropa naftowa

108.53 USD (+1.43%)

Gaz ziemny

3.06 USD (-1.57%)

Miedź

5.36 USD (-3.00%)

Węgiel kamienny

137.30 USD (-1.58%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.22 PLN (-3.06%)

KGHM Polska Miedź S.A.

253.90 PLN (-3.28%)

ORLEN S.A.

132.48 PLN (-0.54%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.72 PLN (-7.41%)

TAURON Polska Energia S.A.

8.99 PLN (-7.79%)

Enea S.A.

21.66 PLN (-6.96%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.30 PLN (+3.10%)

Złoto

4 559.01 USD (-1.85%)

Srebro

68.79 USD (-5.19%)

Ropa naftowa

108.53 USD (+1.43%)

Gaz ziemny

3.06 USD (-1.57%)

Miedź

5.36 USD (-3.00%)

Węgiel kamienny

137.30 USD (-1.58%)

Energetyka: dywersyfikacja dostaw gazu po nowemu

fot: ARC

Gdy już powstanie linia, to usprawni ona przesył gazu z Podziemnego Magazynu Gazu Strachocina w kierunku zachodnim

fot: ARC

Ministerstwo Gospodarki w czwartek (19 marca) rozpoczęło uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie minimalnego poziomu dywersyfikacji dostaw gazu z zagranicy - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe MG. Uwagi do dokumentu można zgłaszać do 2 kwietnia 2015 r.

Zgodnie z art. 32 ust. 3 ustawy - Prawo energetyczne Rada Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki, określa, w drodze rozporządzenia, minimalny poziom dywersyfikacji dostaw gazu z zagranicy poprzez ustalenie maksymalnego procentowego udziału gazu z jednego źródła na okres co najmniej 10 lat.

Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy, przyjęte w 2000 r., stały się nieadekwatne do rozwoju rynku gazu ziemnego i zmian zachodzących w tym sektorze na świecie (m.in. w zakresie tworzenia międzynarodowych hubów gazowych, giełd gazu, przesyłów rewersowych, czy rozwoju rynku LNG). Mogą one również stanowić barierę w pełnym wykorzystaniu dostępnej infrastruktury gazowej na terytorium Polski utrudniając rzeczywistą dywersyfikację dostaw gazu.

W związku z tym Minister Gospodarki podjął inicjatywę zmiany przepisów rozporządzenia. Jej celem jest stworzenie regulacji, które nie będą powodować wątpliwości interpretacyjnych oraz doprecyzują kryteria dywersyfikacji dostaw gazu. Wprowadzą również instrumenty, które nie będą stanowiły nadmiernego obciążenia dla przedsiębiorstw sprowadzających gaz z zagranicy i przyczynią się do liberalizacji i zwiększenia konkurencji na polskim rynku gazu ziemnego, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne Polski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Brylanty z gruzowiska miały trafić na licytację urzędu skarbowego

Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim miał licytować wartościową biżuterię. Chodziło m.in. o pierścionek z 3-karatowym diamentem. Przedmioty zostały znalezione na gruzowisku. Jednak licytacja została odwołana. Powodem decyzji są wnioski Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Kohut: Transformacja nie może odbywać się kosztem ludzi i likwidacji miejsc pracy

Koksownia Jadwiga w Zabrzu, należąca do spółki JSW KOKS, to najstarszy działający zakład produkujący koks w Polsce. Przetrwała dwie wojny światowe i przez dekady była ważnym filarem lokalnej gospodarki oraz systemu energetycznego regionu - pisze Łukasz Kohut, śląski europarlamentarzysta, do resortu aktywów państwowych.

Śląscy mundurowi ruszą niebawem na patrole i w pościgi nowymi radiowozami

Śląska Policja będzie miała kolejne, nowe samochody z napędem hybrydowym. Inwestycja wpłynie na poprawę komfortu i bezpieczeństwa służby policjantów, a jednocześnie przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Będą badania gleby i powietrza na hałdzie Pokój

SRK zleciła badania gleby i powietrza na zapożarowanej hałdzie Pokój w Rudzie Śląskiej. Wykona je akredytowana państwowa jednostka - Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Informację przekazał podczas spotkania z mieszkańcami prezes Spółki Jarosław Wieszołek.