Główny Instytut Górnictwa utrzymuje rozległe kontakty z partnerami z niemal całego świata zarówno w zakresie wymiany naukowo-badawczej, jak i eksportu specjalistycznych usług. 25 lutego 2015 r. w Katowicach podpisana została umowa o współpracy naukowo-technicznej pomiędzy GIG a Rumuńskim Narodowym Instytutem Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie i Zabezpieczenia Przeciwwybuchowego INSEMEX z Petroşani.
Obejmuje ona m.in. takie obszary jak: zarządzanie bezpieczeństwem pracy i zagrożeniami technicznymi, bezpieczeństwo stosowania materiałów wybuchowych, nowe technologie wydobycia węgla kamiennego, wykorzystanie metanu z pokładów węgla, zwalczanie zagrożeń gazowych i pyłowych, aerologię górniczą czy problemy inżynierii środowiska związane z działalnością górniczą. W praktyce oznacza to podejmowanie wspólnych prac naukowo-badawczych, wymianę specjalistów w ramach staży naukowych, seminariów oraz konferencji, wymianę czasopism i publikację wyników prac badawczych i wdrożeniowych w czasopismach wydawanych przez obie organizacje.
Wspólne projekty są już realizowane przez obie jednostki, a takim przykładem jest m.in. projekt "Zaawansowane narzędzia do kontroli wentylacji i wydzielania metanu" (akronim: AVENTO), finansowany ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali, którego celem jest opracowanie nowoczesnych, innowacyjnych narzędzi dla ulepszonej kontroli sieci wentylacyjnych w podziemnych kopalniach węgla kamiennego.
Dwustronną umowę podpisali naczelny dyrektor GIG prof. dr hab. inż. Józef Dubiński oraz naczelny dyrektor INSEMEX dr inż. George Artur Gaman. INSEMEX jest największą i najważniejszą jednostką naukową zaplecza górniczego w Rumunii. Od prawie 60 lat prowadzi badania i usługi w zakresie bezpieczeństwa pracy, technik i technologii stosowanych w górnictwie, inżynierii środowiska, certyfikacji i autoryzacji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wreszcie ta szacowna instytucja naukowo-badawcza zyskała w pełni wartościowego partnera w dziedzinie teorii i co ważniejsze praktyki górniczej.