Strata górnictwa węgla kamiennego w Polsce w 2014 r. przekroczyła miliard złotych - wynika z szacunków tygodnika Trybuna Górnicza. Przed rokiem wynik finansowy branży uplasował się 273 mln zł poniżej zera, a dwa lata temu - choć trudno w to uwierzyć - zysk branży przekroczył 1,6 mld zł.
Z danych katowickiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, opublikowanych w portalu Polski Rynek Węgla wynika, że wydobycie węgla w minionym roku wyniosło 72,5 mln t. Rok wcześniej produkcja surowca była wyższa o 4 mln t. Sprzedaż węgla osiągnęła 70,4 mln t i zmniejszyła się w ujęciu rok do roku o 7 mln t.
Prawie 58 mln t sprzedanego surowca stanowił węgiel energetyczny, obroty tym paliwem były mniejsze niż rok wcześniej o 7 mln t. Poziom sprzedaży węgla koksującego uległ tylko niewielkim wahaniom. W 2014 r. do odbiorców trafiło 12,3 mln t, rok wcześniej sprzedaż była wyższa o 300 tys. t.
Na rynku krajowym ulokowano 62 mln t obu węgli, przy czym największym odbiorcą była energetyka zawodowa. Nabywców poza granicami kraju znalazło niemal 8,3 mln t węgla wyprodukowanego w naszym kraju, tym samym wobec poziomu z roku ubiegłego wywóz i eksport był niższy o 2,2 mln t. Aż 25 proc. wyeksportowanego surowca stanowił węgiel koksujący.
Eksport realizowany był przede wszystkim drogą lądową. W ten sposób wyekspediowano do odbiorców 5,4 mln t surowca.
Na zwałach kopalń pod koniec 2014 r. roku zalegało 8,2 mln t surowca, przy czym aż 7,8 mln t stanowił węgiel energetyczny.
Zatrudnienie w polskim górnictwie w ostatnim dniu ub.r. wyniosło 102 900 osób, wobec 106 693 osób rok wcześniej. Wśród zatrudnionych w 29 polskich kopalniach węgla kamiennego pod koniec 2014 r. znajdowało się 3544 pracowników, którzy nabyli uprawnienia emerytalne.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
utrzymanie samej kompani węglowej 2mld
3544 pracowników, którzy nabyli uprawnienia emerytalne... i co z tym zrobią?
102 900 tys. osób - no jak takie zatrudnienie to taka strata to nic :]