Osobiście promuję w Brukseli polski węgiel od ponad 10 lat. Przykłady: w ubiegłym tygodniu zorganizowałem w Parlamencie Europejskim kolejny Okrągły Stół Węglowy z udziałem europosłów, przedstawicieli branży górniczej i urzędników Komisji Europejskiej wysokiego szczebla - podkreśla b. premier i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego i wyjaśnia, że:
- Musi powstać dobry program naprawczy. Komisja Europejska wyraża zgodę na pomoc publiczną tylko wtedy, kiedy trafiają do niej dobrze rokujące programy naprawcze. I o to właśnie chodzi: kompleksowy plan rzeczywistej restrukturyzacji, prowadzący do opłacalnego wydobycia węgla - tego dziś potrzebujemy. Jak wiemy z przeszłości, da się to zrobić - przypomina obecny przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) i członek Europejskiej Partii Ludowej.
Po reformie mojego rządu, za zgodą górników(!), kopalnie osiągały dobre wyniki finansowe, mieliśmy w górnictwie "tłustą" dekadę. Natomiast lobbing nie może ograniczać się do tego konkretnego planu. Osobiście promuję w Brukseli polski węgiel od ponad 10 lat. Przykłady: w ubiegłym tygodniu zorganizowałem w Parlamencie Europejskim kolejny Okrągły Stół Węglowy z udziałem europosłów, przedstawicieli branży górniczej i urzędników Komisji Europejskiej wysokiego szczebla. Co ważne, obecny był z nami prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunt Łukaszczyk, sprawujący obecnie funkcję prezydenta Euracoal. Udało się wykorzystać to spotkanie do rozmów z Komisją, aby tutejsi urzędnicy już na tym etapie poznali jego argumenty. Równolegle w Parlamencie toczy się praca nad prawodawstwem. Do raportu na temat strategii bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej zaproponowałem poprawki, pokazujące fundamentalne znaczenie węgla dla naszego bezpieczeństwa i konkurencyjności gospodarki. I wreszcie w tym roku na Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach przyjedzie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen. Nie musiałem go długo do tego przekonywać.
Z tzw. pakietu Junckera, za którego realizację jest odpowiedzialny, ma do nas - według szacunków - popłynąć aż 13 mld zł na nowe inwestycje w województwie śląskim. Trzeba te pieniądze dobrze wykorzystać, chociażby na nowe, innowacyjne projekty z zakresu czystych technologii węglowych, np. naziemne zgazowanie węgla. Co bardzo istotne, należy to zrobić w porozumieniu z samorządami. Nie można dobrego programu dla regionu napisać bez ich udziału!
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
TW "Karol" znów nadaje...
W nadchodzących wyborach bede pamietał o Panu, PO i całej reszcie. Innych też zachęcam żeby Pamiętali ...
Kończ Waść... " Od ponad 10 lat (...)" " przykłady: W zeszłym tygodniu zorganizowałem (...)". dalej nawet czytać nie trzeba.
Ten Pajac zamknał w Polsce kilka kopalńa teraz chce ratować górnictwo ? Niech nie robi z siebie pajaca
killer gÓrnictwa !!! stf....u!!!