Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, jako instytucja pośrednicząca, przekaże prawie 2 mln zł dofinansowania z Funduszu Spójności na realizacje projektu o nazwie "Zmiana systemu napowietrzania reaktorów biologicznych eksploatowanych na Oczyszczalni Ścieków Centralna w Bytomiu". Zostanie on zrealizowany przez Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne, a całkowity koszt zadania wyniesie 4 813 235,79 zł.
Dzięki inwestycji zmodernizowany zostanie m.in. blok biologiczny w zakresie zastosowania nowoczesnych metod natleniania, zapewniających dostarczenie zmiennym w czasie procesom biologicznym optymalnej ilości tlenu.
Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Bytomiu przyjmuje nieczystości ze śródmieścia i północnych dzielnic miasta, a także z terenu Radzionkowa. Są to ścieki bytowo-gospodarcze z niewielkim udziałem przemysłowych w ilości ok. 20 tys. m sześc. na dobę. Metoda oczyszczania biologicznego, która ma tam zastosowanie, wymaga doprowadzania tlenu do reaktora. Dysponujemy trzema symultanicznymi reaktory o pojemności ok. 30 tys. m sześc. ścieków. Proces oczyszczania odbywa się m.in. przy udziale mikroorganizmów, bakterii i pierwotniaków. Ścieki po oczyszczeniu wędrują na osadniki wtórne, gdzie oddzielane są bakterie. Następnie trafiają do rzeki Szarlejki. System napowietrzania rotorami powierzchniowymi będzie zastąpiony nowatorskim systemem na napowietrzanie drobnymi pęcherzami powietrza generowanymi za pomocą dmuchaw wtłaczających powietrze do reaktora.
- Modernizacja ma na celu poprawę technologii oczyszczania, co z kolei nie pozostanie bez wpływu na obniżenia kosztów zużycia energii elektrycznej nawet o 20 proc. - wyjaśnia Waldemar Chrzęstek, technolog w Oczyszczalni Ścieków Centralna w Bytomiu
Istotnym elementem procesu oczyszczania jest przeróbka osadu na biogaz będący źródłem energii. Jest on wykorzystywany później do kogeneracji przy produkcji energii elektrycznej i ciepła.
Trzy symultaniczne reaktory w Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Bytomiu są w stanie pomieścić do pojemności ok. 30 tys. metrów sześciennych ścieków.
W galerii: Centralna Oczyszczalnia Ścieków w Bytomiu (zdjęcia: Kajetan Berezowski - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.