Kiedy będzie można zobaczyć jednolity tekst ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw przyjętej w piątek (16 stycznia)? W piątek? Raczej nie.
Portal górniczy nettg.pl zapytał w biurze prasowym, kiedy na stronach internetowych Sejmu pokaże się jednolity, to jest uwzględniający wniesione poselskie poprawki, tekst znowelizowanej ustawy węglowej.
- To trochę trwa. Raczej w przyszłym tygodniu - poinformowała pracownica biura prasowego Sejmu.
Kontrowersyjna nowelizacja, to w sejmowej nomenklaturze druk nr 3034. Jeśli ktoś chciałby śledzić co się z nim dzieje, można wejść w ten link.
Zamieszczamy plik "dodatkowe sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw", czyli druk nr 3055-a.
Przypomnijmy, że teraz nad ustawą górniczą pochyli się (prawdopodobnie 21 stycznia) Senat. Gdyby jej nie przyjął, co jest tylko teoretycznie możliwe, ustawa trafiłaby ponownie do Sejmu. W Senacie koalicja rządząca ma większość, więc nie raczej nie będzie uwag. Senat przegłosuje ją. Potem trafi na biurko prezydenta RP.
Zgodnie z Konstytucją RP prezydent podpisuje i zarządza ogłoszenie ustawy w Dzienniku Ustaw RP. Może jednak, kierując się ważnym interesem państwa i dbałością o jakość stanowionego prawa, odmówić podpisania ustawy. Odmowa taka ma charakter weta zawieszającego, ponieważ Sejm może powtórnie uchwalić ustawę większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W tym wypadku prezydent musi w ciągu 7 dni podpisać ustawę i zarządzić jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw RP.
Prezydent ma jeszcze jedno wyjście: może skierować daną ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, by ten rozpatrzył zgodność przepisów tego aktu prawnego z Konstytucją. Jeśli jednak Trybunał konstytucyjny orzeknie, że ustawa nie narusza ustawy zasadniczej, to prezydent nie może już zgłosić do niej swego weta, musi ją podpisać i skierować do publicznego ogłoszenia.
Tyle teoria. A co rzeczywistość? Rzeczywistość wskazuje, że Bronisław Komorowski podpisze znowelizowaną ustawę węglową.
- Pan prezydent do tej pory takie ustawy podpisywał umywając ręce. Nie sądzę, by teraz miało być inaczej. Przecież pan prezydent mógł to sobie wyczytać w internecie, na rządowych stronach. Ewentualnie mógł zadzwonić do pani premier, to by się dowiedział, jeśli nie wie. Formą umycia rąk było też przytulenie do piersi przez panią prezydentową żon górników i kobiet pracujących w kopalniach przeznaczonych do likwidacji, choć one chciały widzieć się z prezydentem - komentował portalowi górniczemu nettg.pl poseł Zbyszek Zaborowski (SLD).
Zapewne takie same przekonanie ma Andrzej Duda, kandydat PiS na urząd prezydenta Rzeczypospolitej, ale, że ubiega się o nań, to musi zachowywać się nieco inaczej niż "zwykli" parlamentarzyści. Przypomnijmy, że Andrzej Duda w czwartek (15 stycznia) wystosował list otwarty do Bronisława Komorowskiego, w którym wzywa go do zawetowania rzeczonej ustawy.
- Zwracam się do pana prezydenta, by tej ustawy - realizowanej w szybkim trybie, bez konsultacji społecznych, bez szukania porozumienia - nie podpisywał i by zapowiedział swoje weto w tej sprawie - powtórzył kandydat dziennikarzom podczas mini konferencji prasowej zorganizowanej przed Pałacem Prezydenckim.
Jednak już w poniedziałek (12 stycznia) Bronisław Komorowski przekazał swój pogląd ws. nawoływań o zawetowanie ustawy górniczej mówiąc:
- Uprawnienia prezydenta nie obejmują kwestii reformy systemu górniczego - to jest domena rządu i rządowa odpowiedzialność. Natomiast prezydent może być pomocny w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych. I taką rolę zamierzam utrzymać, to znaczy nie chcę stać się częścią sporu, do czego zachęcają mnie niektóre apele opozycji.
Gdy już prezydent złoży podpis pod znowelizowaną ustawą węglową (przekazuje ją marszałek Sejmu i głowa państwa musi podjąć decyzję w ciągu maksymalnie 21 dni), zarządzi jej publikację w Dzienniku Ustaw. W dniu, w którym to nastąpi, ustawa zaczyna obowiązywać.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.