Jeden na 4-5 górniczych liderów związkowych, którzy są zatrudnieni w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, ale zostali na stałe oddelegowani do działalności w związku zawodowym, mógłby zwolnić etat w kopalni i odejść na emeryturę.
Na oficjalnym portalu korporacyjnym JSW w czwartek (14 stycznia) pojawiła się w dziale aktualności krótka informacja statystyczna. Na 26,3 tys. zatrudnionych w JSW na koniec 2014 r. uprawnienia emerytalne miały już 1372 osoby (5,2 proc.).
Jednak "chęć odejścia na emeryturę zadeklarowało zaledwie 208 pracowników" - podkreśla spółka, dodając, że w tym roku przybędzie jej kolejnych 1140 pracujących potencjalnych emerytów (łącznie z obecnymi ponad 9 proc. załogi).
78 uprawnionych do emerytury górników korzysta przy tym z ochrony związkowej przed zwolnieniem. JSW zaznacza, że w 50 organizacjach związkowych (których nazwy wymieniono w długim słupku) 103 górników ma stałe oddelegowanie do działalności na etacie związkowym a 23 z nich ma jednocześnie uprawnienia emerytalne (22,3 proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.