Zakład Terenów Poprzemysłowych i Gospodarki Odpadami Głównego Instytutu Górnictwa wchodzi w nowy rok z nowym, znacznie szerszym zakresem działania. Oprócz dotychczasowych obszarów usługowo-badawczych, świadczonych przez Pracownię Gospodarki Odpadami Komunalnymi i Przemysłowymi, Pracownię Zagospodarowania Terenów Poprzemysłowych, Pracownię Technologii Informatycznych i Modelowania, oferta zakładu poszerzyła się o Laboratorium Przeróbki Kopalin i Odpadów. Prowadzi ono działalność badawczą i usługową, dotyczącą szeroko rozumianej inżynierii mineralnej, zgodnie z obowiązującymi normami PN i ISO.
Główne kierunki działalności laboratorium to przede wszystkim technologie wzbogacania i odsiarczania węgli, ocena i prognoza własności technologicznych węgli, opracowywanie koncepcji projektów procesowych, dobór paliw węglowych dla ograniczenia emisji substancji szkodliwych do atmosfery, odwadnianie i zagospodarowanie osadów ściekowych, badania odpadów pogórniczych i elektrownianych pod kątem możliwości ich zagospodarowania m.in. do podsadzki hydraulicznej, budownictwa drogowego i hydrotechnicznego, a także do produkcji ceramiki budowlanej oraz technologie oczyszczania wód i zagospodarowanie osadów w osadnikach dołowych. Laboratorium dysponuje nowoczesną bazą techniczną wyposażoną w specjalistyczne stanowiska badawcze, takie jak stanowisko badań półtechnicznych odwadniania zawiesin, wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę do określania parametrów niezbędnych do zaprojektowania instalacji odwadniania w półtechnicznej prasie filtracyjnej (komorowo membranowej).
Prowadzone są tu też kompleksowe badania przydatności różnych rodzajów materiałów do podsadzki hydraulicznej w górnictwie wg obowiązującej normy PN-93/G-11010 "Materiały do podsadzki hydraulicznej - wymagania i badania", w tym badania morfologii i struktury materiałów z wykorzystaniem skaningowego mikroskopu elektronowego SEM — HITACHI model SU3500N, wraz z przystawką EDS do identyfikacji chemicznej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.