Program likwidacyjny, a nie naprawczy - tak politycy SLD określają przyjęty w środę przez rząd program naprawczy dla Kompanii Węglowej. Sojusz domaga się, by głos na temat sytuacji w górnictwie na najbliższym posiedzeniu Sejmu zabrała premier Ewa Kopacz.
Kopacz informowała w środę (7 stycznia), że rząd przyjął program naprawczy dla Kompanii Węglowej, który stwierdza m.in., że możliwości dofinansowania spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Wśród rozwiązań wskazano likwidację 4 kopalń Kompanii Węglowej, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla 5,2 tys. zwalnianych.
Poseł SLD Zbyszek Zaborowski, odnosząc się do tych zapowiedzi, podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że Donald Tusk, jako poprzedni premier, "podjął zobowiązania, że program naprawczy (górnictwa) na pewno nie będzie oznaczał likwidacji kopalń i miejsc pracy".
- Wczorajsze zapowiedzi pani premier mówią zupełnie co innego. Wygląda na to, że jest to program likwidacyjny, a nie naprawczy - ocenił Zaborowski.
Do słów Tuska nawiązał też rzecznik SLD Dariusz Joński. - Powiedział: "naprawa, nie likwidacja". Pani premier Ewa Kopacz mówiła: "naprawa przez likwidację". To jest dość duża różnica - podkreślił Joński.
Jego zdaniem ten rodzaj restrukturyzacji górnictwa przypomina działania rządu Jerzego Buzka (w latach 1997-2001).
- Wtedy zlikwidowano 23 kopalnie, a teraz Platforma chce dorzucić 4 kolejne - argumentował poseł.
Zapowiedział też, że 13 stycznia z inicjatywy SLD odbędzie się posiedzenie komisji gospodarki, na którym będzie poruszony temat sytuacji w górnictwie. Joński dodał, że Sojusz zaprosił na ten dzień do Sejmu przedstawicieli branży górniczej.
- Będziemy wnioskowali, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu (13-16 stycznia) pani premier poinformowała o sytuacji w górnictwie - dodał Joński.
Zaborowski podkreślił z kolei, że rządowy program został już wypracowany, a związki zawodowe zostały "wezwane do Warszawy" dopiero na piątek.
- Mają rozmawiać o gotowym programie, o gotowej ustawie? To nie jest poważne traktowanie strony społecznej - ocenił poseł.
Ewa Kopacz przekonywała w środę, że z planem naprawczym dla KW związana jest nowa propozycja rozwoju przemysłu na Śląsku, która zostanie przedstawiona na początku marca. W związku z przyjęciem planu dotyczącego Kompanii premier zapowiedziała, że w czwartek lub piątek do Sejmu trafi projekt zmian w ustawie o górnictwie węgla kamiennego.
Swoje działania wobec tych zapowiedzi mają w czwartek uzgodnić związkowcy na zebraniu Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego (uczestniczą w nim Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Sierpień 80 i związek Kontra). Komitet ma zdecydować o harmonogramie akcji protestacyjno-strajkowej w regionie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Doradzam tak zlikwidować senat o 1/4 zmniejszyć sejm zwolnionych zatrudnić w zakładzie oczyszczania miasta za 1780 zł a jak się nie spodoba to wypad z kraju i my Polacy będziemy zadowoleni i wtedy uwierzymy że sejm jest rentowny . Coraz więcej doradców z wiejskiej a gdzie byli pół roku wcześniej