Nakładem Głównego Instytutu Górnictwa ukazała się książka pod redakcją prof. Barbary Białeckiej pt. "Zrównoważona rewitalizacja terenów zdegradowanych - dobre praktyki". Idea rekultywacji przyrodniczej jest szczególnie ważna w regionach przemysłowych, takich jak województwo śląskie, gdzie znaczna liczba terenów zdegradowanych wymaga skutecznych działań rewitalizacyjnych.
Publikacja zawiera różnorodne spojrzenia na rewitalizację, prezentuje także nowe spojrzenie różnych autorów na problem rewitalizacji przyrodniczej oraz szkód górniczych. Odnosi się też do zagadnień zarządzania procesem rewitalizacji. Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie, jak w przypadku wystąpienia degradacji terenu można skutecznie korygować jej postępujące oddziaływanie przez wybór odpowiedniego kierunku zagospodarowania. Chcąc usprawnić procesy rewitalizacji terenów zdegradowanych, można skorzystać z przydatnych sposobów, narzędzi i dobrych praktyk innych państw, które przywracaniem terenów poprzemysłowych do obiegu gospodarczego zajmują się już od wielu lat. Dlatego znaczna część monografii jest poświęcona prezentacji dobrych praktyk, w których opracowaniu brał udział Główny Instytut Górnictwa, m.in. w kopalniach Sosnowiec, Saturn czy na zwałowisku Wysoki Brzeg w Jaworznie, ale też np. doświadczeń włoskich z Turynu. Autorzy publikacji są zdania, że monografia może być inspiracją do poszukiwania nowych rozwiązań w omawianym zakresie i tym samym może przyczynić się do kreowania nowej, lepszej rzeczywistości.Nakładem Głównego Instytutu Górnictwa ukazała się książka pod redakcją prof. Barbary Białeckiej pt. "Zrównoważona rewitalizacja terenów zdegradowanych - dobre praktyki". Idea rekultywacji przyrodniczej jest szczególnie ważna w regionach przemysłowych, takich jak województwo śląskie, gdzie znaczna liczba terenów zdegradowanych wymaga skutecznych działań rewitalizacyjnych.
Publikacja zawiera różnorodne spojrzenia na rewitalizację, prezentuje także nowe spojrzenie różnych autorów na problem rewitalizacji przyrodniczej oraz szkód górniczych. Odnosi się też do zagadnień zarządzania procesem rewitalizacji. Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie, jak w przypadku wystąpienia degradacji terenu można skutecznie korygować jej postępujące oddziaływanie przez wybór odpowiedniego kierunku zagospodarowania. Chcąc usprawnić procesy rewitalizacji terenów zdegradowanych, można skorzystać z przydatnych sposobów, narzędzi i dobrych praktyk innych państw, które przywracaniem terenów poprzemysłowych do obiegu gospodarczego zajmują się już od wielu lat. Dlatego znaczna część monografii jest poświęcona prezentacji dobrych praktyk, w których opracowaniu brał udział Główny Instytut Górnictwa, m.in. w kopalniach Sosnowiec, Saturn czy na zwałowisku Wysoki Brzeg w Jaworznie, ale też np. doświadczeń włoskich z Turynu. Autorzy publikacji są zdania, że monografia może być inspiracją do poszukiwania nowych rozwiązań w omawianym zakresie i tym samym może przyczynić się do kreowania nowej, lepszej rzeczywistości.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.