Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej im. Marii Goeppert-Mayer Głównego Instytutu Górnictwa wspólnie z francuskim instytutem IRSN (Institut dr Radioprotection et de Surete Nucleaire) realizuje projekt pt. "Monitoring radu i talu w sąsiedztwie obszarów górniczych" (Akronim: RAMSES).
Izotopy radu, obecne w wodach dołowych i wytrącających się z nich osadach, są obok radonu głównymi źródłami zagrożenia radiacyjnego na terenach górniczych, pochodzącego od naturalnych substancji promieniotwórczych. Celem projektu RAMSES jest zbadanie transferów radionuklidu przez szlaki wodne w okolicach terenów górniczych, aby określić warunki źródła radu oraz mechanizm kontroli jego mobilności. W związku z tym opracowana zostanie nowa procedura pomiaru wskaźników radu (Ra-TI DGT): Ra226 / Ra228, wraz z wskaźnikami talu Tl205 / Tl203 w wodach, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik badawczych, która następnie zastosowana zostanie w obszarach pilotażowych w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym.
Pozwoli to na identyfikację możliwych geochemicznych mechanizmów kontrolujących przenoszenie radu i talu przez szlaki wodne oraz ich migrację do wód powierzchniowych i gruntowych. Projekt ten realizowany jest w ramach francuskiego programu o nazwie "NEEDS" (Nuclear: Energy, Environment, Waste and Society), prowadzonego przez Francuskie Narodowe Centrum Badań Naukowych (CNRS).
Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej to obecnie najnowocześniejsze w kraju laboratorium zajmujące się badaniami promieniotwórczości naturalnej oraz skażeniami promieniotwórczymi w środowisku pracy, domach mieszkalnych i środowisku naturalnym. Dysponuje unikatowym na polskim rynku sprzętem badawczym, m.in. do kalibracji i wzorcowania przyrządów mierzących wszystkie rodzaje promieniowania. Centrum prowadzi ciągły monitoring skażeń promieniotwórczych przyziemnej warstwy powietrza atmosferycznego w ramach ogólnopolskiej sieci wczesnego wykrywania awarii obiektów jądrowych, nadzorowanej przez Państwową Agencję Atomistyki. Wykonuje także rutynowe pomiary skażeń promieniotwórczych w próbkach wody pitnej oraz artykułach spożywczych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.