Aż dwa tygodnie trwały tegoroczne obchody barbórkowe w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Kulminacja uroczystości, w trakcie której odbyło się m.in. posiedzenie Senatu AGH wraz z tradycyjnym skokiem przez skórę, przypadła 12 grudnia.
Pierwszym punktem obchodów w tym dniu było seminarium "Moje górnictwo - wizja przyszłości". Swoimi doświadczeniami podzielili się z zebranymi Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka, Marek Czechowski z KGHM Polska Miedź oraz Mirosław Taras, były prezes Kompanii Węglowej.
- Nasze seminarium wpisuje się doskonale w więź absolwentów i przyszłych studentów z kadrą, która ma kluczową rolę do odegrania w przemyśle. W tradycję górnictwa wpisane są poczynania przewidujące skutki naszej działalności. Mówiąc o wizji przyszłości może wybiegamy nawet o kilkadziesiąt lat do przodu, jednak trzeba sobie powiedzieć, że tego typu postępowanie jest dzisiaj standardem - zapowiadał te wystąpienia prowadzący seminarium dr Jerzy Kicki adiunkt w Katedrze Górnictwa Podziemnego Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH.
Do tradycji AGH weszło też barbórkowe spotkanie kadry naukowej z przedstawicielami przemysłu.
- Wszystkim państwu serdecznie dziękuję, że jesteście w tym dniu razem z nami. Pozwólcie, że przywitam przedstawicieli delegacji zagranicznych, nauki górniczej, instytutów naukowych, prezesów i dyrektorów firm pracujących na rzecz polskiego górnictwa i nadzoru górniczego - mówił dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii prof. Piotr Czaja.
Do przybyłych na obchody Barbórki w AGH zwrócił się również rektor uczelni, prof. Tadeusz Słomka.
- Szanowni państwo, drodzy przyjaciele! To że jesteście z nami tak licznie, to dowód na to, ze chyba nie najgorzej pracujemy. Jesteśmy nieskromni, tej nieskromności nauczyłem się od rektora Tajdusia, dlatego chciałbym powiedzieć, w jakim stanie jest nasza uczelnia. Od wielu lat jesteśmy w czołówce najlepszych uczelni technicznych w Polsce, jesteśmy najbardziej innowacyjni i pozyskujemy najwięcej środków unijnych. Kilka działających na uczelni kierunków - budownictwo, IT, mechanika i budowa maszyn - uznawanych jest za najlepsze w naszym kraju. Znajdujemy się też na drugim miejscu w rankingu kuźni prezesów, ale najwięcej naszych absolwentów kieruje spółkami giełdowymi. Jesteśmy absolutnym liderem, jeżeli chodzi o liczbę profesorów i doktorów habilitowanych, jest ich 600. Nie ma też u nas profesorów, którzy zbliżają się do setki. Mamy stosunkowo młodą kadrę. Jednak najlepszą naszą cechą są znakomite relacje z biznesem i przemysłem. To pozwala nam m.in. modernizować programy nauczania - mówił rektor, życząc całej braci górniczej Szczęść Boże na kolejny rok.
W programie barbórkowych obchodów w Akademii Górniczo-Hutniczej było również uroczyste posiedzenie Senatu uczelni wraz ze skokiem przez skórę oraz spotkanie gwarków i babski comber.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Świętować to Krakusy zawsze potrafili.