Znane są już wyniki tegorocznej edycji konkursu Lider Polskiej Ekologii. Ministerstwo Środowiska ogłosiło listę zwycięzców. W gronie laureatów znalazło się Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji z Jastrzębia Zdroju. Ta firma zwyciężyła w kategorii przedsiębiorstw zgłaszając do oceny jurorów rozległy plan zadań pt.: \"Ochrona ekosystemów wodnych i lądowych na terenach górniczych.\" Wręczenie nagród odbyło się 9 listopada br. w warszawskiej Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Jurorzy konkursu Lider Polskiej Ekologii zapoznawali się nie tylko z przesłaną im dokumentacją. Sprawdzali efektywność ekologicznych przedsiębiorstw w rejonie ich działania. W Jastrzębiu Zdrój zapoznali się z pracą centralnej dyspozytorni PGWiR SA, która nadzoruje funkcjonowanie urządzeń odprowadzających wody dołowe z ośmiu kopalń. Jurorzy interesowali się także rekultywacją biologiczną na zwałowiskach kopalni \"Krupiński\" w Suszcu oraz kopalni \"Borynia\" w Jastrzębiu Zdroju.
- Osiągnięty przez nas poziom technologiczny to zasługa zarówno pracowników inżynieryjno -technicznych jak i robotników zaangażowanych w modernizacje ujęć wody, pompowni, systemów rurociągowych oraz urządzeń stosowanych w rekultywacji. Dobre rozwiązania wdrożyliśmy współpracując z ludźmi nauki i z firmami informatycznymi . Wraz z naszą załogą powody do satysfakcji mają pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. oraz Kompanii Węglowej SA, z którymi stale współpracujemy dążąc do jak najlepszych rozwiązań - poinformował nettg.pl Jacek Pustelnik, prezes PGWiR.
PGWiR od ponad 20 lat specjalizuje się w dostarczaniu wody przemysłowej oraz w oczyszczaniu i odprowadzaniu kopalnianych wód dołowych. W jej portfelu usług jest również rekultywacja zwałowisk kamienia górniczego. Tegoroczne laury nie są pierwszymi w działalności tej spółki. W 2004 r. wygrała konkurs Ministra Środowiska na najlepszą technologię roku. Cztery lata później uzyskała złoty medal na Targach Poznańskich. Uznanie konkursowych jurorów zdobywa przede wszystkim opracowaniem i wdrożeniem sterowania gospodarką wodną kopalń przy pomocy technik internetowych oraz wzorcowym system kontroli zasolenia rzek, znajdujących się w zasięgu działalność czeskiego i polskiego górnictwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.