Dobiega końca realizacja projektu pt. "Innowacyjne rozwiązania maszyn wydobywczych podnoszące bezpieczeństwo energetyczne kraju" o akronimie INERG, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w ramach przedsięwzięcia IniTech.
W wyniku prac zrealizowanych przez konsorcjum naukowo-przemysłowe, utworzone przez Instytut KOMAG (lider) oraz Kopex Machinery SA i Elgór+Hansen SA, powstało innowacyjne rozwiązanie kombajnu ścianowego KSW-800 NE. Kombajn ten cechuje szereg nowatorskich rozwiązań, jak np. system zraszania powietrzno-wodnego oraz system diagnostyki, identyfikacji elementów maszyny i obserwacji warunków pracy, obejmujący podsystemy: wibrodiagnostyki, obserwacji warunków pracy za pomocą kamer wizyjnych i termowizyjnych, identyfikacji elementów maszyny i interaktywnej Dokumentacji Techniczno-Ruchowej.
Dodatkowe wyposażenie i funkcje kombajnu to: hydraulicznie regulowane uchwyty przewodów, centralne smarowanie głównych węzłów maszyny, wymuszone smarowanie przekładni ramion oraz ciągników połączone z ciągłym układem filtrowania i chłodzenia oleju, kompaktowy zespół dwóch przemienników częstotliwości z oddawaniem energii do sieci i systemem wyrównywania obciążeń, a także układ pozycjonowania w ścianie oraz układ skrawu wzorcowego, umożliwiający automatyczne "prowadzenie ściany". Możliwa jest dwukierunkowa transmisja danych z wykorzystaniem Ethernetu oraz bezprzewodowy odczyt danych z pamięci kombajnu. Przeznaczony do ścian niskich i średnich (1,4-3,5 m), kombajn KSW-800 NE charakteryzuje się niespotykaną dotąd koncentracją mocy (766 kW) w ograniczonych do minimum gabarytach (całkowita długość przy poziomo ustawionych ramionach nie przekracza 12 m). Kombajn jest zasilany napięciem 3,3 kV.
Od początku 2014 r. w ramach badań eksploatacyjnych pierwszy egzemplarz kombajnu został zainstalowany w ścianie 25 w pokładzie 334/2 KWK Murcki-Staszic. Długość ściany wynosi ok. 175 m, jej maksymalna wysokość 1,8 m, a nachylenie podłużne 12 st. Badania eksploatacyjne potwierdziły właściwy dobór parametrów konstrukcyjnych kombajnu ścianowego. Maszyna wykazała dużą zdolność do pokonywania pofałdowań wzdłużnych i poprzecznych urabianego pokładu. Moce zainstalowane w ciągnikach oraz ramionach wystarczyły z naddatkiem do pokonania oporów ruchu i oporów skrawania. Kombajn może być stosowany w ścianach o zmiennych warunkach górniczo-geologicznych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.