Tradycją w górnictwie solnym było to, że górnicy budowali kaplice w kopalniach. Tak było w Wieliczce i Bochni.Po wielu latach powrócono do tradycji w Wieliczce. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka udostępniło nowoczesną kaplicę pod wezwaniem Św. Jana Pawła II w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice II w ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli.
W ciągu wielu wieków w wielickiej kopalni powstało 40 kaplic i miejsc kultu, z których 26 zachowało się do czasów współczesnych.
- Udostępniona 21 listopada kaplica pw. Św. Jana Pawła II ma wystrój na miarę XXI w. - nowoczesny z wykorzystaniem multimediów. Oddając ducha naszych czasów wpisuje się ona w wielowiekową tradycję urządzania kaplic w kopalni - podkreśla prof. Antoni Jodłowski, dyrektor Muzeum.
W kaplicy charakterystyczne są trzy rzeźby - bryły solne sprawiające wrażenie unoszenia się nad ziemią : pierwsza z nich tworzy mensę ołtarzową; druga jest elementem kompozycji; trzecia ustawiona pionowo w kształcie bloku solnego składa się z czterech ruchomych części, które po rozsunięciu tworzą świetlny krzyż. Z uwagi na podatność halitu, tj. soli kamiennej na ługowanie (rozpuszczanie) pod wpływem wilgotnego powietrza bryły te wykonane zostały ze specjalnego tworzywa wiernie oddającego wygląd kryształów soli kamiennej.
Pojawienie się świetlnego krzyża stanowi kulminacyjny moment multimedialnego spektaklu pt. "Na początku było słowo" wg Ewangelii Św. Jana. Kaplica poświęcona Papieżowi została tak zaprojektowana aby motywem przewodnim stały się jego słowa. Animacje w formie projekcji wielkoformatowej, wykorzystują fragmenty homilii Papieża. Współbrzmiąca z obrazem muzyka, świetlna iluminacja, efekty laserowe współtworzą całość oddziałująca na zmysły i emocje widza.
Multimedialna przestrzeń kaplicy została zaprojektowana tak aby pogłębić myśl przewodnią odwołującą się do słów św. Jana Pawła II. Na instalację multimedialną składają się: projekcje holograficzne, interaktywne przestrzenie związane z papieskimi pielgrzymkami, projekcje fragmentów homilii z całego świata.
Twórcą aranżacji wystroju wnętrza i multimediów jest artysta plastyk Aleksander Janicki, a autorem technologii multimediów mgr inż. Maciej Dziadowiec.
Kaplica będzie czynnym obiektem sakralnym, nad którym opiekę będzie sprawował kapelan. Jest ona prawdopodobnie najgłębiej na świecie położoną świątynią poświęconą św. Janowi Pawłowi II.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.