- Wczorajsze spotkanie było oczywiście poświęcone Kompanii Węglowej, ale trzeba pamiętać, że cała branża ma problemy. Zapewniono nas, że nowy program naprawczy dla spółki będzie z nami konsultowany i dlatego liczymy, że na drodze dialogu uda nam się wypracować konkretne rozwiązania. Chodzi przecież o Śląsk i tysiące ludzi, którzy utrzymują się z górnictwa - tak w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl ocenił spotkanie z premier Ewą Kopacz Dariusz Potyrała, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.
Podczas spotkania w stolicy związkowcy otrzymali m.in. gwarancję wypłaty wynagrodzeń dla pracowników Kompanii.
- Ta gwarancja dotyczy nie tylko grudnia i Barbórki ale także okresu, do kiedy spółka nie odzyska płynności finansowej. Taka gwarancja była potrzebna, bo inaczej co miesiąc byłaby powtórka z tego, co ma miejsce w listopadzie - powiedział szef ZZGwP.
- W czasie spotkania pojawił się również temat planowanej przez Zarząd sprzedaży kopalń Kompanii do Węglokoksu. Miałoby to nastąpić w połowie przyszłego roku. My, jako strona społeczna, sprzeciwiamy się temu rozwiązaniu i wczoraj przypomnieliśmy o naszym pomyśle, który dotyczy konsolidacji górnictwa. Uważamy, że lepiej jest stworzyć silne grupy kapitałowe, które są w stanie konkurować z importowanym węglem, niż dzielić spółki węglowe na mniejsze podmioty - ocenił Potyrała.
W czasie spotkania z premier Ewą Kopacz pojawiła się także zapowiedź nowego programu naprawczego dla KW, który ma powstać na przestrzeni najbliższych kilkunastu dni.
- W mojej ocenie dwa tygodnie to mało żeby całkowicie przemodelować program, który ma uzdrowić sytuację Kompanii Węglowej. Podejrzewam, że będzie się on opierał na zrębach poprzedniego. Ocenimy go jednak dopiero wtedy, gdy ujrzy światło dzienne. W każdym razie w tym temacie zapewniono nas, że będzie prowadzony dialog i uwagi strony społecznej będą brane pod uwagę - powiedział związkowiec.
Program ma przygotować Wojciech Kowalczyk, który od wtorku (18 listopada) jest pełnomocnikiem rządu ds. naprawy sytuacji w polskim górnictwie. Tym samym strona społeczna otrzymała nowego partnera do rozmów.
- W rękach ministra Kowalczyka znajduje się w zasadzie wszystko, co dotyczy polskiego górnictwa. Z uzyskanych informacji wiemy, że przejął on kompetencję od ministrów Pietrewicza i Tomczykiewicza i ma m.in. możliwość dokonywania zmian personalnych w spółkach. Uważamy, że wyznaczenie jednej osoby odpowiedzialnej tylko za górnictwo to krok do przodu. Oczywiście dajemy ministrowi Kowalczykowi kredyt zaufania i oczkujemy na program naprawczy, który ma przygotować.
Dariusz Potyrała przypomniał także historię rozmów górniczych związków zawodowych z rządem.
- Premier Tusk podejmował rozmowy z nami tuż przed eurowyborami. Już wtedy ostrzegaliśmy, żeby te rozmowy zostały potraktowane poważnie, bo chodzi o byt tysięcy ludzi. Teraz znowu spotykamy się w okresie wyborczym, bo niedługo rozpocznie się druga tura wyborów samorządowych. Ale tak się dzieje nie z naszej winy. Nie my jesteśmy autorami całego zamieszania. Nam chodzi tylko i wyłącznie o to żeby odłożyć na bok kalkulacje polityczne i skupić się na problemie, który trzeba rozwiązać - stwierdził przewodniczący.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
moze odwoła Jarka i JSW odzyska swoją świetność!
Ileż to kredytów zaufania otrzymywali różnego autoramentu, zarządcy(likwidatorzy) polskim górnictwem węgla kamiennego w ciągu ubiegłych 25 lat, bo co z tych kredytów wynikło, poza ogromnymi długami, to już wiemy. Kim jest ów nowy kredytobiorca p. Kowalczyk, bo rezultaty jego przyszłych dokonań, jako umiarkowany pesymista, mogę z duża dokładnością przewidzieć-niestety. Pewnym jest natomiast, że wraz z tym stanowiskiem powstanie nowa bezproduktywna społeczność urzędnicza.
kredyt kredyt puk puk komornik
Bla bla bla, granie na czas i mydlenie ludziom oczu.
pewnie ....
i znowu kredyt zaufania... ktory to juz?
nastepny kredyt zaufania śmiech na sali