Premier Ewa Kopacz spotkała we wtorek, 18 listopada, po południu w warszawskim CPS "Dialog" z przedstawicielami związków zawodowych działających w Kompanii Węglowej. Tematem rozmów była sytuacja w spółce, której siedzibę od sześciu dni okupują związkowcy, protestujący przeciw brakowi środków na wypłaty.
Premier po spotkaniu poinformowała, że obecny wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk zostanie pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.
- Będzie tylko i wyłącznie tą sprawa się zajmował (naprawą sytuacji w polskim górnictwie - PAP), bo czasu jest mało. Ten problem trzeba rozwiązać - podkreśliła premier.
Kowalczyk zostanie przeniesiony z Ministerstwa Skarbu Państwa do resortu gospodarki. Jak informowało wcześniej CIR, do zadań pełnomocnika będzie należało inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie działań wynikających z restrukturyzacji sektora węgla kamiennego.
Premier dodała, że "całościowa naprawa polskiego górnictwa nie odbędzie się bez inwestycji".
- Tylko, to nie będzie polegało na dosypywaniu pieniędzy (...). Jeśli mówimy o naprawie, to rząd nie uchyla się od tego, żeby (...) poniósł swoje koszty - mówiła.
Kopacz oceniła, że "spotkanie (ze związkowcami - PAP) było dobre".
- Jeśli uda nam się zrestrukturyzować polskie górnictwo, naprawić to, co jest do naprawienia, to nie będzie takich doraźnych spotkań, wynikających z tego, że ktoś okupuje siedzibę jednej czy drugiej spółki - powiedziała.
Jej zdaniem konieczna jest kompleksowa naprawa całego systemu, który - jak podkreśliła - "ma funkcjonować długie, długie lata, bo na tym opiera się polskie bezpieczeństwo energetyczne".
W spotkaniu w Dialogu wzięli udział m.in. wicepremier Janusz Piechociński, szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki oraz wiceministrowie skarbu Rafał Baniak i Wojciech Kowalczyk.
Wcześniej w resorcie gospodarki odbyło się spotkanie związkowców w ramach międzyresortowego zespołu ds. górnictwa węgla kamiennego.
Jak powiedział dziennikarzom uczestnik rozmów, wiceprzewodniczący górniczej Solidarności Stanisław Kłysz, górnicy są gotowi "zacisnąć pasa", ale z drugiej strony rząd czy właściciel musi również pokazać, że w tym trudnym okresie spółka być może powinna być zwolniona z wielu podatków i zobowiązań.
Spotkanie w CPS Dialog nadal trwa i biorą w nim udział m.in. wicepremier Janusz Piechociński oraz wiceministrowie skarbu Rafał Baniak i Wojciech Kowalczyk.
- Zarówno premier Kopacz, jak i wicepremier Piechociński zapewnili, że grudniowe wynagrodzenia oraz wypłaty barbórkowe nie są zagrożone - powiedział szef sekcji górnictwa węgla kamiennego NSZZ Solidarność Jarosław Grzesik.
- Podczas spotkania wicepremier Piechociński poinformował, że będą sprzedane Węglokoksowi cztery kopalnie: Bobrek-Centrum, Piekary, Chwałowice oraz Jankowice - dodał. Zdaniem wicepremiera - jak relacjonował Grzesik - to jedyne możliwe źródło pozyskania środków na dalsze funkcjonowanie i inwestycje Kompanii Węglowej. Grzesik ocenił, że Solidarność odniosła się krytyczne do tej propozycji, bo ich zdaniem to rozpraszanie rynku producentów węgla. Powiedział, że wiceminister Kowalczyk poprosił o dwa tygodnie na dokładne poznanie problematyki związanej z programem ratowania górnictwa. Pytany o to, czy zostanie odwołana okupacja KW, Grzesik odparł, że najpierw propozycje, które padły w Warszawie muszą zostać przedstawione załogom kopalń i dopiero wtedy zapadnie decyzja, co dalej.
Wcześniej w resorcie gospodarki odbyło się spotkanie związkowców w ramach międzyresortowego zespołu ds. górnictwa węgla kamiennego.
Od sześciu dni związkowcy z Kompanii Węglowej okupują siedzibę spółki. Z decyzjami, co dalej, czekają na efekty wtorkowego posiedzenia rządowego zespołu ds. górnictwa oraz spotkania m.in. z premier Kopacz.
W galerii: Spotkanie premier Ewy Kopacz z przedstawicielami związków zawodowych działających w Kompanii Węglowej. Warszawa, 18 listopada 2014 r. (zdjęcia: Maciej Śmiarowski - KPRM)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wypłacą sobie barbórki a w styczniu bedą płakać że nie mają pieniędzy na wypłąty... haha. Ekonomia gónicza
do tymoteusz MARANA THA :)salut!!
Podatek od wyrobisk ? Kto na to wpaodł ? Nobla mu ! Kolejno daniana do koryta.
do 2TM2ryl - czyżby nick nawiązywał do Tymoteusza (2tm2,3)? :)Szalom
A gdzie nam się schował nasz bojący się własnego cienia odpowiedzialny za górnictwo pan Tomasz Tomczykiewicz?
jak zwykle bla bla bla
Aby pogodzić mały zbyt na węgiel z utrzymaniem kopalń przy życiu w okresie zniżek cen węgla na rynkach światowych a zatem utrzymaniem miejsc pracy, należy oszczędzać - minimalne obłożenia sob-niedzielne (płatne +100% więc kosztowne) a te, które są na tzw. "Z" i zlikwidować pomniejsze przywileje, żeby jacyś rolnicy nie opowiadali jak to górnicy mają 20 przywilejów ! Pozostawić poza emerytalnymi Barbórkę i 14-kę, rozważyć obcięcie czasowe deputatu o np połowę lub zawieszenie. I podatki - ulżyć !
Sprzedawanie dobrych kopalni z perspektywami na przyszłość jak Chwałowice i Jankowice Węglokoksowi to strzał KW w kolano podobnie jak sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice JSW SA. Jak KW chce nadal istnieć sprzedając perspektywiczne kopalnie ? Chce bazować na kopalniach wydobywających węgiel po 400zł/tonę ? Zastrzyk "grosza" ze sprzedaży tych 4 kopalń nie pozwoli uratować pozostałych bo to są groszowe sprawy, sprzedaż za bezcen w stosunku do potrzeb.
Wszystko sprzedać i podzielić sie pieniędzmi ....złodzieje...złodzieje ... I jeszcze raz złodzieje!!!!!!!!!Niech sie wezmą do roboty nieroby jedne!!!! Nic nie zrobili jeszcze tylko żebrzą o pieniadze w Brukseli a sami nic nie moga zrobić ...Lepiej sprzedajcie drogie limuzyny i garnitury za 10tys sztuka i splacajcie co ukradliscie narodowi i Państwu Polskiemu!!!