W środową noc (29 października) miał miejsce pożar w zabytkowej katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. W jego wyniku spłonął dach i mniejsza wieża znajdująca się od strony wschodniej - poinformował portal górniczy nettg.pl mł. bryg. Patrycjusz Fudała, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Sosnowcu, który dowodził akcją. W pożarze nikt nie został poszkodowany.
- Zgłoszenie przyjeliśmy około godz. 0.30. Mimo natychmiastowej akcji nie udało się uratować dachu i mniejszej wieży. W akcji uczestniczyło 62 strażaków z 22 zastępów. Obecnie dogaszamy pożar - powiedział Fudała, który dodał, że nie są jeszcze znane przyczyny zdarzenia.
Straty wstępnie szacuje się na kilka milionów zł.
- Ich dokładne oszacowanie będzie możliwe dopiero po tym jak do katedy wejdzie konserwator zabytków i obejrzy skale zniszczeń - zaznaczył Fudała.
Strażacy w czasie akcji starali się używać jak najmniej wody, jednak z konieczności zalano część słynnych malowideł ściennych Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło z których słynęła sosnowiecka katedra.
Katedra Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. Najbardziej znana jest ze względu na unikalne malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło. Poza tym we wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP, namalowanym przez Włodzimierza Tetmajera, neoromańska ambona, autorstwa Pawła Turbasa, neobarokowe ołtarze boczne poświęcone NMP Nieustającej Pomocy oraz św. Zycie, a także witraże wykonane w latach 1932-1938, według projektu Jana Bukowskiego.
Decyzją Ojca Świętego Jana Pawła II, po utworzeniu 25 marca 1992 r. diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.