O tym, że Skarbińscy zapisali się na stałe w Grodźcu i nie tylko pisano już niejednokrotnie na łamach prasy i czasopism naukowo-technicznych (zob. m.in. Ziemia Będzińska kwiecień 2014, nr 4/85, Wiadomości Górnicze nr 4/2010, Nowe Zagłębie nr 1 styczeń-luty 2014), a przede wszystkim zapisano o nich i innych rodach związanych z rozwojem przemysłu w Zagłębiu, w tym w Grodźcu w książce opracowanej przez prawnuczkę Stanisława Mariana Skarbińskiego dr inż. Dorotę Starościak "W dziełach swoich... Przemysłowcy i społecznicy Zagłębia Dąbrowskiego w XIX i XX wieku".
Wypada przypomnieć, że Skarbińscy to elita grodzieckiego przemysłu cementownictwa i górnictwa węglowego. Znane są dokładnie zasługi dla grodzieckiego przemysłu trzech osób z rodziny Skarbińskich. Są to: Stanisław Marian - senior (1856-1925), jego brat Marian (w latach 1899-1909 był dyrektorem cementowni Grodziec) oraz junior Stanisław (1886-1969), syn Mariana. Ten najstarszy Marian Skarbiński (senior) urodzony w Krakowie w 1856 r. był synem Feliksa Skarbińskiego (lekarza). W 1880 r. przeniósł się do Zagłębia Dąbrowskiego i zamieszkał w Grodźcu (ożenił się z Jadwigą Żychlińską).
W tymże roku został naczelnym dyrektorem fabryki cementu Portland (będącej własnością Stanisława Ciechanowskiego. W 1886 r. objął także stanowisko kierownika kopalni Maria (Grodziec I) należącej też do S. Ciechanowskiego. Wraz z S. Ciechanowskim doprowadził do utworzenia w 1899 r. Grodzieckiego Towarzystwa Kopalń węgla i Zakładów Przemysłowych. Dziełem jego życia było założenie kopalni węgla Grodziec II ("Grodziec"). Był naczelnym dyrektorem całej spółki od 1899 do 1925 r. W 1923 r. Akademia Górnicza w Krakowie nadała mu tytuł doktora honoris causa.
Skarbińscy byli działaczami społecznymi. Od 1904 r. był prezesem Rady Opiekuńczej 7-klasowej Szkoły Handlowej Męskiej Zgromadzenia Kupców w Będzinie (dzisiejsze Liceum Ogólnokształcące im. Kopernika w Będzinie), dlatego też w 2013 r. odsłonięto tablicę pamiątkową we wspomnianej szkole.
Rada Miasta Będzina w 2013 r. na wniosek radnych przyjęła projekt nadania w Grodźcu nazwy Placu im. Skarbińskich przed Ośrodkiem Kultury w Grodźcu. 12 października 2014 r. odbyło się oficjalne otwarcie tego placu oraz poświęcenie tablicy Skarbińskich w tymże ośrodku. Poświęcenia tablicy dokonał proboszcz parafii pw. św. Katarzyny ks. Piotr Pilśniak, a tablicę odsłonili: Dorota Starościak (prawnuczka seniora Skarbińskiego) i pełnomocnik prezydenta Będzina Rafał Adamczyk. Uroczystość ta miała charakter wyjątkowo podniosły (orkiestra, poczty sztandarowe, występ Zespołu Śpiewaczego Grodźczanie). Starostwo Powiatowe w Będzinie reprezentował przewodniczący Rady Powiatowej. Na ręce kierownika Ośrodka Kultury oraz prezesa Towarzystwa Przyjaciół Grodźca dr inż. Dorota Starościak przekazała swoją książkę...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.