W Instytucie KOMAG od wielu lat prowadzone są prace naukowe i badawczo-rozwojowe, związane z filtracją mediów stosowanych w górnictwie węglowym (woda i emulsja olejowo-wodna). Obecnie prace prowadzone są w kierunku konstrukcji nowoczesnych zespołów filtracyjnych z wykorzystaniem wkładów szczelinowych. Podstawą do rozpoczęcia prac nad budową tego typu filtrów były oczekiwania użytkowników oraz producentów maszyn i urządzeń górniczych, którzy duży nacisk położyli na automatyzację procesu filtracji.
Efektem prowadzonych prac jest opracowanie kilku rozwiązań filtrów szczelinowych z rewersyjnym układem oczyszczania wkładów filtracyjnych, które zostały wdrożone w polskich kopalniach. Produkcji filtrów szczelinowych wg konstrukcji ITG KOMAG podjęła się firma Elektron s. c. z Radzionkowa. Filtry w zależności od potrzeb i wymagań klientów mogą być wyposażone w różne mechanizmy sterowania płukaniem komór filtracyjnych. Uniwersalna konstrukcja umożliwia zastosowanie dowolnych przyłączy hydraulicznych, co daje możliwość podłączenia filtrów do już istniejących instalacji.
Jednym z pierwszych filtrów szczelinowych był filtr typu FR-80. Filtr ten można stosować dla przepływu o wartości do 80 dm sześc./min i ciśnienia o wartości do 4 MPa. Składa się on z dwóch komór filtracyjnych, w których oczyszczanie odbywa się poprzez skierowanie strumienia medium przez filtr w odwrotnym kierunku, kierując popłuczyny do kanału odprowadzania zanieczyszczeń. Czyszczenie wkładów filtracyjnych wykonuje się naprzemiennie, poprzez odpowiednie przesterowanie zaworów kulowych.
Na bazie filtra FR-80 opracowano następne, w tym wysokociśnieniowy filtr rewersyjny typu EWFR-250/40-P oraz filtr typu EWFR-250/40-R, przewidziane dla przepływów o wartości do 250 dm sześc./min i ciśnieniu o wartości do 40 MPa. Sterowanie filtrami może być realizowane za pomocą jednego zaworu tłoczkowego (EWFR-250/40-P) lub dwóch zaworów kulowych (EWFR-250/40-R).
Kolejnym rozwiązaniem jest filtr wysokociśnieniowy rewersyjny typu EWFR-800/40-RP, przewidziany dla przepływu do 800 dm sześc./min i ciśnieniu zasilania do 40 MPa. Konstrukcyjnie różni się on od ww. filtrów zdwojonym układem filtrującym oraz zmienioną zabudową zaworów kulowych, sterujących rewersyjnym płukaniem wkładów filtra.
Przeprowadzone badania wymienionych filtrów potwierdziły ich poprawną pracę, a dzięki uzyskanym doświadczeniom w przyszłości będzie możliwe opracowanie filtrów szczelinowych, przystosowanych do jeszcze większych przepływów dla różnych mediów.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.