W Ustroniu w dniach 8-10 października br. odbyła się X jubileuszowa konferencja "Bezpieczeństwo robót strzałowych", organizowana przez Główny Instytut Górnictwa pod honorowym patronatem prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
W konferencji wzięło udział prawie 140 uczestników, którzy wysłuchali 39 referatów. Wymiana doświadczeń związanych z wykorzystaniem środków wybuchowych do celów cywilnych, a takie jest w ponad 98 proc. przypadków zastosowanie materiałów używanych w zakładach górniczych, ma duże znaczenie, bowiem właściwości tych środków stanowią zagrożenie dla ich użytkowników i dla środowiska, w którym są wykorzystywane. GIG od maja 2004 r. posiada status jednostki notyfikowanej UE (nr 1453) m.in. w zakresie dyrektywy 93/15/WE, w sprawie harmonizacji przepisów dotyczących wprowadzania na rynek i kontroli materiałów wybuchowych, przeznaczonych do użytku cywilnego. W ub.r. GIG rozszerzył zakres notyfikacji o dyrektywę 2007/23/WE, uzyskując pełne uprawnienia do oceny wszystkich wyrobów pirotechnicznych.
Eksperci podkreślali, że skala zagrożeń związanych ze stosowaniem środków strzałowych w zakładach górniczych zależy przede wszystkim od takich czynników, jak ilość używanych środków strzałowych, metody i organizacja pracy przy wykonywaniu robót strzałowych, stopień bezpieczeństwa stosowanych środków strzałowych i sprzętu strzałowego oraz ich jakość, dyscyplina pracy przy wykonywaniu robót strzałowych, znajomość zasad bezpiecznego stosowania środków strzałowych przez osoby wykonujące roboty strzałowe oraz osoby sprawujące nadzór. Stosowane w coraz szerszym zakresie nowe materiały wybuchowe, wytwarzane w miejscu wykonywania robót strzałowych, w znacznym stopniu wpłynęły na wzrost stopnia bezpieczeństwa tych robót, ale niezbędne jest zwiększanie skuteczności nadzoru nad robotami strzałowymi, szczególnie wykonywanymi w warunkach występowania zagrożeń. Przedstawiciele WUG zwracali uwagę również na konieczność przeprowadzania cyklicznych, specjalistycznych szkoleń osób dozoru ruchu górniczego oraz doskonalenia metod badawczych.
W Kopalni Doświadczalnej Barbara GIG prowadzone są nie tylko badania certyfikujące takich materiałów oraz szkolenia dotyczące ich wykorzystywania, ale opracowana została też nowa metoda pomiaru detonacji materiałów wybuchowych, przygotowano także nowe stanowisko badawcze dla określenia charakterystyki wybuchu materiałów wybuchowych w środowisku wysokich wartości ciśnienia.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.