W Głównym Instytucie Górnictwa rozpoczął się trzyletni projekt pt.: "Czysta Energia - drugie życie kopalni (LoCAL): Zrównoważone wykorzystanie zatopionych wyrobisk po eksploatacji węgla kamiennego jako źródła energii cieplnej" realizowany w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali.
Jego celem jest wykorzystanie energii pochodzącej z wód kopalnianych jako źródła ciepła. Dzięki jego wynikom możliwe będzie zrównoważone wykorzystanie zatopionych wyrobisk po eksploatacji węgla kamiennego i bieżące monitorowanie poziomu wody oraz jej jakości. Poprzez zastosowanie nowych technik, wody kopalniane wykorzystane zostaną do zaopatrzenia w ciepło budynków usługowych i mieszkaniowych zlokalizowanych przy wybranych terenach rekreacyjnych.
W ramach projektu zrealizowane zostaną projekty pilotażowe w Polsce (Bytomiu), w Wielkiej Brytanii (Markham, Manvers, Caphouse) i w Hiszpanii (Barredo), co pozwoli na ocenę wydajności zastosowanych rozwiązań w warunkach polowych oraz będzie podstawą do wypracowania analizy wykonalności finansowej dla rozważanych modeli własnościowych i instytucjonalnych. Prowadzone działania umożliwią analizę procesów hydraulicznych zachodzących w kopalniach.
W trakcie realizacji projektu zostaną także opracowane narzędzia umożliwiające optymalizację procesu wykorzystania wód kopalnianych jako źródła energii cieplnej oraz wdrożenie przedsięwzięć z tego zakresu z wykorzystaniem dostępnych źródeł finansowania. Raporty na ten temat powinny przyczynić się do udoskonalenia systemu zarządzania wodami kopalnianymi, a tym samym obniżenia ryzyka środowiskowego. Projekt realizuje konsorcjum w składzie: Główny Instytut Górnictwa, Universidad De Oviedo, Hulleras del Norte SA, University of Glasgow, Alkane Energy UK limited, Armada Development SA.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.