Niepokojąco rośnie liczba wypadków spowodowanych kontaktem człowieka z maszynami i urządzeniami górniczymi. Wynikają one w przeważającej mierze z ludzkiej niefrasobliwości i chęci chodzenia na przysłowiowe skróty. Niepokój budzi zwłaszcza nasilające się zjawisko korzystania przez górników z transportu przenośnikami, które nie zostały do tego celu przystosowane. Jak zapobiegać podobnym przypadkom dyskutowano podczas konferencji zatytułowanej "Problemy eksploatacji maszyn i urządzeń górniczych", a zorganizowanej 19 bm. w Katowicach przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową w Katowicach.
Otwierając debatę, Janusz Olszowski, prezes GIPH przyznał, że poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach oraz nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego należą do najbardziej palących problemów.
Według informacji Wyższego Urzędu Górniczego w latach 2004 - 2014 zaistniały 33 wypadki związane z eksploatacją przenośników taśmowych, w tym 9 w następstwie niedozwolonej jazdy ludzi. W sumie 20 osób poniosło śmierć, a 13 odniosło ciężkie obrażenia. W ciągu zaledwie 8 miesięcy br. zanotowano już 6 wypadków związanych z eksploatacją przenośników taśmowych, w tym 5 śmiertelnych!
- Istnieje pilna potrzeba podejmowania działań prewencyjnych, które pomogą zapobiec podobnym zdarzeniom. Przedsiębiorcy powinni również wprowadzać do ruchu przenośniki taśmowe umożliwiające transport ludzi - wskazywał Józef Koczwara, dyrektor Departamentu Energomaszynowego WUG.
Dobre wyniki w tym względzie posiada spółka Tauron Wydobycie. W zakładach Sobieski i Janina działa już 12 tego typu przenośników, o łącznej długości trasy ponad 10 km.
Ponadto funkcjonują one także w kopalniach Piekary, Pokój, Piast należących do Kompanii Węglowej oraz zakładach Katowickiego Holdingu Węglowego - Wujek-Śląsk i Murcki-Staszic.
Warto przy okazji wspomnieć, że w ZG Sobieski w Jaworznie (Tauron Wydobycie) trzy przenośniki taśmowe pozwalają na transport ludzi zarówno taśmą dolną, jak i górną. Czwarty zostanie niebawem oddany do ruchu i będzie miał długość 1400 m.
- Mamy znaczne osiągnięcia w dziedzinie poprawy stanu bezpieczeństwa w transporcie. Od 4 lat nie zdarzył się u nas żaden wypadek związany z transportem ludzi przenośnikami taśmowymi - mówił Grzegorz Jakubik z Tauronu Wydobycie.
Jako główne przyczyny wypadków Józef Koczwara wymienił też: nieprzemyślaną organizację pracy przez osoby dozoru i kierownictwa ruchu zakładów górniczych, brak znajomości podstawowych zagrożeń wynikających z pracy maszyn i urządzeń elektrycznych, brak właściwych szkoleń z podstawowych zagadnień związanych z obsługą maszyn, nieprawidłowe wykonywanie prac pod napięciem, niedozwolone przebywanie pracowników w zasięgu pracy maszyn, a także wykonywanie pracy niezgodnie z projektami technicznymi i technologiami.
- Nawet najnowocześniejsze urządzenia, rygorystyczne przepisy, surowe sankcje nie przyniosą oczekiwanego rezultatu bez wyeliminowania przyczyn pochodzących od tzw. czynnika ludzkiego. W dalszym ciągu ludzie stanowią najsłabsze ogniwo systemu bezpieczeństwa, nie tylko w zakresie eksploatacji urządzeń energomechanicznych.
Ponadto w trakcie debaty poruszono kwestię eksploatacji maszyn i urządzeń budowy przeciwwybuchowej w świetle rozporządzeń do Prawa geologicznego i górniczego. Mirosław Krzystolik, wicedyrektor w Departamencie Energomaszynowym, uczulał, że wszystkie urządzenia wraz z siecią zasilającą przed ich uruchomieniem w wyrobiskach powinny być poddane odbiorowi technicznemu przez osobę dozoru ruchu elektrycznego.
Problemy nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego oraz ostatecznego kształtu rozporządzeń to osobna kwestia. Zawiłości związane z kształtowaniem nowych jego zapisów wyjaśniał Przemysław Grzesiok, dyrektor Departamentu Prawnego WUG. W ciągu kolejnych 12 miesięcy nasza górnicza legislatywa ma ulec kilku poważnym zmianom. Wiąże się to z kolejnym etapem deregulacji niektórych zawodów oraz uchwaleniem ustawy węglo - wodorowej. Treść poszczególnych aktów prawnych zaproponują eksperci z WUG. To pomoże w przyszłości uniknąć niejednoznacznych interpretacji przepisów, związanych z ich mało precyzyjnym brzemieniem.
Konferencja została zorganizowana w ramach branżowego programu promocji maszyn i urządzeń górniczych Ministerstwa Gospodarki pod nazwą "Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.