Prof. Alan Lindsay Greer, wybitny znawca inżynierii materiałowej i metalurgii, przyjął w piątek (26 września) godność Doktora Honoris Causa AGH.
Jego pionierskie prace w obszarze teorii i praktyki materiałów metalicznych zapoczątkowały rozwój wielu nowych wątków badawczych w tej dziedzinie w licznych centrach naukowych Europy, Japonii i Stanów Zjednoczonych.
Zainteresowania naukowe prof. Greera to głównie kinetyka mikrostruktur i stan szklisty, a jego obecne badania dotyczą zarodkowania w systemach skondensowanych, chalkogenidkowych materiałów zmienno-fazowych wykorzystywanych w pamięciach komputerowych, wytwarzania i mechanicznych właściwości masywnych szkieł metalicznych czy modelowania rozdrabniania ziaren w stopach aluminium.
Prace prof. Greera obejmują również teorię i praktykę procesów zarodkowania w metalach i ich stopach. Ponad 350 prac naukowych profesora, opublikowanych m.in. w Science, Nature i Nature Materials, doczekało się dotychczas ponad 9500 cytowań. Alan Lindsay Greer współpracował z licznymi wiodącymi światowymi ośrodkami naukowymi, w tym Harvard University, Institut National Polytechnique de Grenoble - Centre d'Études Nucléaires de Grenoble, Center for Materials Innovation - Washington University St Louis czy Tohokou University - Sendai.
Od 2002 roku profesor ściśle współpracuje naukowo z Wydziałem Odlewnictwa AGH. Kooperacja z AGH obejmuje wspólne projekty badawcze, czynny udział w licznych konferencjach i seminariach organizowanych przez Wydział Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej, wszechstronną pomoc udzielaną naukowcom WO w czasie pobytów naukowych na Uniwersytecie Cambridge, a także współudział w przygotowaniu licznych wspólnych publikacji i prezentacji na kongresach i konferencjach naukowych.
W swej historii AGH wyróżniła już tytułem Doktora Honoris Causa 108 wybitnych naukowców. Pierwszy tytuł w historii tej krakowskiej uczelni otrzymał w 1923 r. Hieronim Kondratowicz - autor "Górnictwa", pierwszego w Polsce nowoczesnego podręcznika górnictwa. Przedostanim wyróżnionym był Daniel Szechtman - izraelski naukowiec, laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2011 r. za odkrycie kwazikryształów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.