Zakończyły się negocjacje nad Kontraktem Terytorialnym dla Województwa Śląskiego - poinformował w środę (17 września) w Katowicach marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła. Dodał, że przewidziane w kontrakcie przedsięwzięcia są wyceniane na ok. 41 mld zł.
Kontrakt Terytorialny będzie obowiązującym w latach 2014-2023 porozumieniem rządu z samorządami ws. koordynowania dużych, priorytetowych dla regionów inwestycji. Ich finansowanie ma pochodzić z różnych źródeł, m.in. ze środków regionalnych i krajowych.
- Nasze województwo będzie prawdopodobnie pierwszym, które podpisze nowy Kontrakt Terytorialny, zrealizowaliśmy nasze zamierzenia negocjacyjne w 100 proc. - powiedział marszałek Mirosław Sekuła. Dodał, że powinno do tego dojść w przyszłym tygodniu.
Sekuła poinformował, że wyceniane na co najmniej 41 mld zł przedsięwzięcia kluczowe, to te, które "warunkują rozwój województwa".
- Przypomnę, że województwo śląskie było i jest pionierem w zawieraniu kontraktów terytorialnych, bo tzw. Kontrakt dla Śląska został zawarty, kiedy jeszcze nie było samorządu województwa - w 1995 roku. Pomógł dokonać restrukturyzacji przemysłu. W tej chwili mamy taką sytuację, że 56 proc. produktu PKB naszego województwa pochodzi z usług a 35 proc. z przemysłu, czyli ta wielka restrukturyzacja się udała, w dużym stopniu dzięki kontraktowi zawartemu 19 lat temu. Jestem przekonany, że również Kontrakt Terytorialny będzie lokomotywą naszego rozwoju gospodarczego i społecznego w najbliższych latach - powiedział dziennikarzom.
Według marszałka do najważniejszych przedsięwzięć należą m.in. budowa autostrady A1 od Pyrzowic do Częstochowy, budowa kolejnego odcinka autostrady od Częstochowy do Tuszyna (w woj. łódzkim) oraz budowa drogi ekspresowej S1 (od Pyrzowic do Bielska-Białej). Do tych przedsięwzięć zaliczył też m.in. linię kolejową nr 182 (Zawiercie-Pyrzowice-Tarnowskie Góry).
- Zrealizowanie (linii kolejowej) pozwoli uzyskać nie tylko dostęp do lotniska w Pyrzowicach, ale utworzy taką dużą obwodnicę kolejową naszej aglomeracji z trasą średnicową (Drogową Trasą Średnicową - PAP). Jeżeli do tego dodamy duże środki na rozwój nowych technologii, nowoczesnego przemysłu to wydaje się, że Kontrakt Terytorialny jest dobrą bazą dla rozwoju województwa w najbliższych latach.
Poprzedni Kontrakt Terytorialny na lata 2007-2013, jak powiedziała Małgorzata Staś, dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego, obejmował środki w wys. ok. 1,7 mld euro, ale były one "stricte związane z wdrażaniem Regionalnego Programu Operacyjnego".
- Obecna innowacyjna formuła tej umowy cywilno-prawnej dotyczącej Kontraktu Terytorialnego dla Woj. Śląskiego na lata 2014-2023 obejmuje nie tylko środki przeznaczone na RPO, czyli ok. 3,4 mld euro, ale również środki pochodzące z innych źródeł finansowania przeznaczonych dla naszego województwa.
W imieniu rządu Kontrakt Terytorialny podpisuje - z samorządem województwa - minister ds. rozwoju regionalnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.