W krakowskiej AGH rozpoczęła się w poniedziałek (8 września) - jedna z największych międzynarodowych konferencji akustycznych - VII Forum Acusticum. Forum potrwa do piątku (12 września).
- Inicjatorem wydarzenie jest Europejskie Towarzystwo Akustyczne (EAA) zrzeszające ponad 9 tys. członków w ponad trzydziestu krajach Europy. Konferencje odbywa się regularnie co trzy lata w ważniejszych europejskich ośrodkach badawczych zajmujących się tą dziedziną nauki - informuje Bartosz Dembiński, rzecznik AGH.
Organizatorem polskiej edycji konferencji jest Polskie Towarzystwo Akustyczne, które przy współudziale Komitetu Akustyki Polskiej Akademii Nauk oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, zaprosiło do Krakowa 700 uczestników z 40 krajów.
W programie wydarzenia organizatorzy przewidzieli miedzy innymi referaty ośmiu światowej sławy akustyków, wykłady zaproszonych prelegentów, kilkadziesiąt sesji naukowych zorganizowanych wspólnie przez naukowców z różnych europejskich ośrodków oraz warsztaty tematyczne. Naukowcy zaprezentują także wyniki badań z obszaru akustyki architektonicznej, planowania infrastruktury i ograniczania emisji hałasu w przestrzeni publicznej czy wykorzystania ultradźwięków w medycynie i diagnostyce.
W Akademii Górniczo-Hutniczej zagadnienia związane z szeroko pojętą akustyką rozwijane są na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Robotyki, a w szczególności w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki. W Laboratorium Akustyki Technicznej naukowcy zajmują się między innymi badaniem oraz projektowaniem zaawansowanych akustycznie wnętrz jak np. opery (w tym m.in. Lwowska), teatry (Bagatela) czy filharmonie (Krakowska).
Szczegółowy program na okolicznościowej stronie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.