W czerwcu koniunktura w przemyśle przetwórczym się poprawiła, ale niewiele - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Dodano, że napięcie na Ukrainie negatywnie wpływa na optymizm firm.
Badanie wskazuje, że wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym zwiększył swoją wartość o 0,2 pkt., do poziomu +1,2 pkt.
- W sektorze prywatnym wartość wskaźnika nie zmieniła się w skali miesiąca. W sektorze publicznym wartość wskaźnika zmalała. Odnotowano spadek ogólnego poziomu produkcji. Spadki portfela zamówień, zarówno krajowych, jak i zagranicznych bardziej odczuły firmy z sektora publicznego. Poziom zapasów zmniejsza się, ale tylko w firmach publicznych. Zatrudnienie wzrosło w firmach prywatnych, publiczne informują o spadku zatrudnienia. Maleje optymizm przedsiębiorców. Saldo pytania dotyczącego ogólnej kondycji gospodarki zmalało, także przewidywania na najbliższą przyszłość formułowane są z coraz większą ostrożnością - napisano w komentarzu.
Dodano, że według głównych grup produktowych poprawa koniunktury miała miejsce w produkcji półproduktów, dóbr inwestycyjnych i nietrwałych dóbr konsumpcyjnych. - Tylko w grupie trwałych dóbr konsumpcyjnych odnotowano pogorszenie koniunktury. (...). W przekroju według wielkości zatrudnienia pogorszenie koniunktury miało miejsce w przedsiębiorstwach średnich i największych, w pozostałych grupach wartości wskaźników koniunktury zwiększyły się. Najwyższą wartość wskaźnik koniunktury przyjął dla przedsiębiorstw zatrudniających od 51 do 250 pracowników - podano.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.