Decyduje się "być albo nie być" Kieleckich Kopalń Surowców Mineralnych (wchodzących w skład Grupy DSS) i będących obecnie w stanie upadłości układowej. I dlatego we wtorek (1 lipca) związki zawodowe działające w KKSM będą manifestowały pod centralą Banku BZ WBK i Ministerstwem Skarbu Państwa.
- Naszym celem jest zaapelowanie do władz Banku BZ WBK o głosowanie za układem w KKSM. Nasza spółka od dwóch lat znajduje się w stanie upadłości układowej. Przez ten czas udało nam się dzięki ciężkiej pracy całej załogi znacząco poprawić jej sytuację finansową. 23 lipca odbędzie się zgromadzenie wierzyciel, które zadecyduje o dalszych losach spółki, a tym samym kilkuset rodzin. To Bank Zachodni WBK - jako największy wierzyciel KKSM - zadecyduje, czy firma, która dzięki ogromnej determinacji i wysiłkowi pracowników wychodzi z problemów finansowych, w jakich znalazła się nie ze swojej winy, będzie nadal istnieć - wyjaśnia Jacek Michalski, przewodniczący Solidarności w KKSM.
W liście otwartym Solidarność i OPZZ podkreślają, że KKSM nieprzerwanie funkcjonuje od 1874 roku i obecnie na zarządzie BZ WBK spoczywa największa odpowiedzialność, co przyszłości spółki. Przed siedzibą Ministerstwa Skarbu Państwa pracownicy będą apelować o udzielenie KKSM przez Agencję Rozwoju Przemysłu 15 mln zł pożyczki.
"W imieniu 315 pracowników zatrudnionych w KKSM SA, ich rodzin oraz firm współpracujących apelujemy do władz Banku Zachodniego WBK i Grupy Santander o przystąpienie do porozumienia układowego. Nie pozwólmy zaprzepaścić dorobku 140 lat trwania KKSM oraz przyszłości osób z nią związanych - są zbyt cenne, aby je pogrzebać jedną decyzją. Przy jej podejmowaniu proszę pamiętać, że KKSM to nie tylko liczby w sprawozdaniach finansowych, ale także setki rodzin, których los zależy od dalszego funkcjonowania Spółki (...).
(...) Uważamy, że podpisanie porozumienia układowego jest najlepszym rozwiązaniem, zarówno dla KKSM, jak i wierzycieli Spółki. W tym przekonaniu do układu przystąpili niemal wszyscy spośród ponad 300 pracowników KKSM. Za układem wypowiedziała się także większość pozostałych wierzycieli KKSM - w tym wierzyciele publiczno-prawni: Urząd Skarbowy, ZUS, Miasto Kielce. Wyrazem wsparcia dla KKSM ze strony Skarbu Państwa jest z kolei nowelizacja specustawy drogowej, która pozwoli Spółce uzyskać jeszcze w tym roku istotne środki gotówkowe...".
KKSM SA prowadzą odkrywkową eksploatację złóż surowców skalnych takich jak: dolomity, wapienie oraz piaski. Firma ma swoje zakłady w pięciu różnych lokalizacjach: Kopalnia Jaźwica, Kopalnia Laskowa, Kopalnia Nieswin i Kopalnia Winna. Od 2011 r., po zmodernizowaniu zakładowej bocznicy kolejowej, może ekspediować w świat ok. 8 tys. ton kruszyw na dobę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.