W dniach 22-23 maja 2014 r. audytorzy Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji przeprowadzili II audyt nadzoru Zintegrowanego Systemu Zarządzania (jakość, bezpieczeństwo i higiena pracy, środowisko) w Głównym Instytucie Górnictwa. Zespół audytujący stwierdził, że GIG utrzymuje i doskonali Zintegrowany System Zarządzania, i wnioskował do Komitetu Technicznego o utrzymanie certyfikatu zgodności z wymaganiami norm PN-EN ISO 9001:2009, PN-EN ISO 14001:2005, PN-N-18001:2004.
Audytorzy stwierdzili, że na podkreślenie zasługuje fakt, że wszyscy pracownicy, niezależnie od pełnionej funkcji, to kompetentni specjaliści, przygotowani do wykonywania swych zadań, stale podnoszący kwalifikacje zawodowe, a wprowadzone rozwiązania organizacyjne zapewniają współudział pracowników w realizacji strategii rozwojowej GIG.
Główny Instytut Górnictwa od wielu lat stosuje i doskonali nowoczesne metody zarządzania oraz realizuje partnerskie zasady współpracy z klientami i dostawcami. W strukturze Instytutu funkcjonuje Jednostka Certyfikująca, która posiada status Jednostki Notyfikowanej nr 1453 Unii Europejskiej oraz laboratoria badawcze i wzorcujące, które wszystkie są akredytowane w Polskim Centrum Akredytacji z bardzo szerokim zakresem procedur badawczych. Są to:
1. Zespół Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących GIG, w skład którego wchodzą laboratoria badawcze: Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej im. Marii Goeppert-Mayer, Laboratorium Samozapalności Węgla, Laboratorium Lin i Urządzeń Szybowych, Laboratorium Badań Urządzeń Mechanicznych, Laboratorium Akustyki Technicznej, Laboratorium Geomechaniki Górniczej i Kotwienia Górotworu, Laboratorium Pomiarów Zapylenia Powietrza, Laboratorium Badań Materiałów Wybuchowych i Zapalników Elektrycznych, Laboratorium Systemów i Zabezpieczeń Przeciwwybuchowych oraz Eksplozymetrii. Wchodzą także laboratoria wzorcujące: Laboratorium Akustyki Technicznej, Laboratorium Pomiarów Zapylenia Powietrza.
2. Zakład Oceny Jakości Paliw Stałych.
3. Zakład Inżynierii Materiałowej.
4. Zakład Monitoringu Środowiska.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.