Instytut Techniki Górniczej Komag jest koordynatorem projektu o akronimie MEZAP pt. "Modelowanie mechanizmu gromadzenia się wybuchowego pyłu węglowego w pobliżu frontów eksploatacyjnych w aspekcie identyfikacji, oceny i niwelacji możliwości powstania jego wybuchu", finansowanego z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych.
Projekt, realizowany wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa i Kompanią Węglową SA, ma na celu opracowanie narzędzi do predykcji intensywności osadzania się pyłu węglowego oraz narzędzi do kontroli zagrożenia jego wybuchem. W projekcie przeprowadzono badania intensywności osiadania, pomiary pyłu osiadłego oraz pomiary stężenia zapylenia z wykorzystaniem metod optycznych i grawimetrycznych. W ramach projektu planowane jest opracowanie nowego podejścia tworzenia strefy zabezpieczającej przed wybuchem pyłu węglowego w postaci mobilnej, powietrzno-wodnej instalacji zraszającej. Model ten, opracowany w oparciu o wyniki badań, zostanie wykonany i przebadany w warunkach eksploatacyjnych.
Planowane w projekcie rozwiązanie ma ograniczyć pracochłonność oraz zwiększyć dokładność procesu wykonywania i odnawiania stref zabezpieczających przed wybuchem pyłu węglowego. Dzięki przeprowadzonym badaniom i opracowanym w projekcie rozwiązaniom planuje się otrzymanie praktycznych narzędzi, zasadniczo zmniejszających ryzyko wybuchu pyłu węglowego lub zatrzymanie go w strefie zabezpieczającej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.