Do późnych godzin wieczornych, w piatek, 16 maja, kierownictwo i pracownicy firmy Haldex świętowali swoje 55-lecie.
Wśród gości był Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki, Marek Uszko, wiceprezes Kompanii Węglowej, Tadeusz Skotnicki, wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego, prof. Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, przedstawiciele spółek węglowych i form około górniczych, samorządowcy.
- Najlepszą rekomendacją działalności firmy jest jej zdolność do rozwijania się, niezależnie od zmieniających się warunków zewnętrznych. Jest to gwarancja stabilności obecnych i przyszłych kontaktów handlowych oraz związków kooperacyjnych z naszymi partnerami - mówił Tadeusz Koperski, prezes zarządu spółki.
Haldex istnieje od 1959 r. W ciągu 55 lat swego istnienia spółka przerobił ponad 150 mln t odpadów poprzemysłowych. Firma powstała na podstawie umowy międzyrządowej zawartej między rządami Polski oraz Węgier w sprawie utworzenia mieszanego przedsiębiorstwa dla wykorzystania hałd odpadów węgla kamiennego w Polsce, podpisanej w Budapeszcie 16 kwietnia 1959 r.
Inicjatywa przyszła z Budapesztu, gdzie występował ostry deficyt paliw i równocześnie została w praktyce sprawdzona prosta metoda odzysku węgla z hałd powęglowych. W wyniku pertraktacji przygotowano dokumenty i wyliczenia do umowy a po podpisaniu powołano Polsko-Węgierską Górniczą Spółkę Akcyjną Haldex z siedzibą w Katowicach, przy równych prawach akcjonariuszy, dzieląc koszty i dochody z odzyskiwania węgla, z eksploatacji hałd i bieżących dostaw odpadów z kopalń.
Po prawie pół wieku istnienia i rozwoju w różnych uwarunkowaniach gospodarczych przeszła swoisty proces transformacji. Na podstawie wniosku głównych akcjonariuszy, w wyniku długotrwałych negocjacji i uzgodnień, w grudniu 2005 r. rządy obu państw podpisały protokół kończący okres obowiązywania umowy międzyrządowej, a od 2006 r. spółka działała na ogólnych zasadach, zgodnie z zapisami Kodeksu Spółek Handlowych. W grudniu 2007 r. Kompania Węglowa zakupiła węgierski pakiet akcji Haldeksu i przejęła kontrolę. Od 2008 r. spółka w ramach grupy kapitałowej Kompanii Węglowej pełni rolę operatora w zakresie zagospodarowania odpadów wydobywczych z jej kopalń.
W 2005 r. wdrożyła system zarządzania jakością według normy ISO 9001, a od 2006 r. dodatkowo realizuje proces produkcji kruszyw systemem Zakładowej Kontroli Produkcji według normy PN-EN 13242.
- Haldex jest spółką stabilną, doskonale wykonującą swe zadania na rzecz swego właściciela Kompanii Węglowej, a także całej branży górniczej - podkreślił w trakcie uroczystości Marek Uszko, wiceprezes Kompanii Węglowej.
Na zakończenie uroczystości Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki wręczył odznaczenia i medale. Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został Tadeusz Koperski, Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczono: Krystynę Wołoszczuk, Zbigniewa Cukiernika, Piotra Bartylę, Jerzego Feliksa, Józefa Gałęzowskiego i Jana Wojtachę.
W galerii: 55 jubileusz istnienia Haldexu, 16 maja 2014 r. (zdjęcia Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.