Czwartkowa (15 maja) sesja na Wall Street przyniosła kontynuację spadków i pogłębianie korekty. Inwestorzy poznali serię danych z amerykańskiej gospodarki, w tym słabszy od oczekiwań odczyt wskaźnika produkcji przemysłowej za kwiecień.
Dla giełdowych indeksów był to najgorszy tydzień z ostatnich pięciu.
Na zamknięciu piątkowej sesji Dow Jones Industrial spadł o 1,07 proc., do 16.435,74 pkt.
S&P 500 zniżkował o 0,98 proc. i wyniósł 1.870,02 pkt.
Nasdaq Comp. spadł o 0,69 proc., do 4.072,45 pkt.
Ceny konsumpcyjne w USA w kwietniu wzrosły o 0,3 proc. mdm. Rok do roku wskaźnik CPI wzrósł o 2,0 proc. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI wzrośnie właśnie o 0,3 proc. mdm oraz 2,0 proc. rdr.
Produkcja przemysłowa w USA w kwietniu spadła o 0,6 proc. mdm, w marcu wskaźnik wzrósł o 0,9 proc. po korekcie. Analitycy spodziewali się produkcji przemysłowej w kwietniu bez zmian mdm.
Lepsze od oczekiwań okazały się z kolei najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do najniższego poziomu od maja 2007 r i i wyniosła 297 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 320 tys.
Dwie pierwsze sesje na Wall Street w tym tygodniu przyniosły wzrosty, które wyniosły indeksy S&P 500 i Dow Jones na nowe historyczne maksima. We wtorek trakcie sesji, S&P 500 po raz pierwszy w historii, na krótko przekroczył poziom 1900 pkt.
Środowa sesja była już jednak słabsza i rynek oddał część wcześniejszych zwyżek. Na jeden z powodów do sprzedaży akcji część analityków wskazuje zachowanie się amerykańskich obligacji skarbowych. Rentowności papierów dłużnych USA w tym tygodniu znalazły się na najniższym poziomie od października ubiegłego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.