Czwartkowe (15 maja) dane Głównego Urzędu Statystycznego o PKB są lepsze od oczekiwań z punktu widzenia budżetu - powiedział w czwartek dziennikarzom minister finansów Mateusz Szczurek. Zaznaczył, że korzyści dla budżetu zmniejsza jednak niska inflacja.
- Dane o PKB są lepsze od oczekiwań z punku widzenia budżetu, ale niższa inflacja neutralizuje trochę te korzyści - powiedział Szczurek.
Dodał, że dane te - z wyższym wzrostem gospodarczym i niższą inflacją - są na pewno dobre dla Polaków. Minister podkreślił, że niska inflacja nie zagraża dochodom budżetowym.
- Nominalnie cały czas dla budżetu sytuacja niewiele się zmienia. Na razie nie ma jakichkolwiek powodów do rewizji (tegorocznego budżetu) - dodał Szczurek.
GUS podał w czwartek w tzw. szacunku flash, że PKB w I kw. br. wzrósł o 3,3 proc. licząc rok do roku, po wzroście o 2,7 proc. w IV kw. 2013 r. W porównaniu z IV kw. ub.r. PKB wzrósł o 1,1 proc. Rynek spodziewał się wzrostu o 3,1 proc. w ujęciu rocznym. Pełne dane o PKB w I kwartale 2014 r. GUS poda 30 maja.
Zgodnie z środowym komunikatem GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 0,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem nie zmieniły się. Tymczasem ekonomiści ankietowani szacowali, że inflacja w kwietniu wyniosła 0,6 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym 0,3 proc.
W przyjętej przez rząd w kwietniu Aktualizacji Programu Konwergencji (APK) Ministerstwo Finansów zakłada, że w całym 2014 roku PKB wzrośnie o 3,3 proc. W ubiegłym roku przygotowując budżet na 2014 r. resort był mniej optymistyczny - przyjął, że w tym roku PKB wzrośnie o 2,5 proc. Zgodnie z APK inflacja średnioroczna w 2014 r. pozostanie niska i wyniesie 1,2 proc. w porównaniu z 0,9 proc. w roku ubiegłym. Rząd przygotowując budżet na 2014 r. zakładał wzrost cen na poziomie 2,4 proc.
Zawarte w APK wskaźniki resort finansów przesłał do Komisji Trójstronnej, jako wstępne prognozy makroekonomiczne służące do prac nad projektem ustawy budżetowej na 2015 r. Są one w czwartek prezentowane partnerom społecznym na posiedzeniu plenarnym KT.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.