Rekordowy ładunek 113 tys. t węgla, który przypłynął do Polski przed Wielkanocą z Chile i został już rozładowany w Porcie Północnym w Gdańsku, najprawdopodobniej spalony zostanie w elektrowniach franckuskiej grupy EDF - Électricité de France.
Zainteresowanie tak dużym jednorazowym transportem węgla wybuchło natychmiast, gdyż jest to rekordowy ładunek węgla importowany do polskich portów (rok wcześniej do Gdyni przypłynęły z Australii "tylko" 102 tys. t). Tymczasem na południu kraju na zwałach zalega kilka milionów ton niesprzedanego paliwa ze śląskich kopalń, które pogrążają naszą największą spółkę wydobywczą UE. Z powodu kłopotów finansowych Kompania Węglowa musiała właśnie wysłać na przymusowy przestój dziesiątki tysięcy swych pracowników.
Węgiel już rozładowany
Masowiec Yu Dian 103 z węglem energetycznym płynął pod chińską banderą z portu Punta Arenas w Chile. W środę rano (23 kwietnia) statek wyszedł z Gdańska w kierunku Łotwy. Przy Pirsie Rudowym Portu Północnego cumować mogą od niedawna największe masowce dopuszczone do żeglugi po Bałtyku (tzw. Baltmax, o zanużeniu do 15 m). Do obsługi olbrzymich masowców terminal przystosował belgijski potentat - spółka Sea-Invest, która kupiła udziały w Porcie Północnym.
Belgijski boom na przeładunki
Formalnie właścicielem portu nadal pozostaje skarb państwa, ale Belgowie spowodowali gwałtowny wzrost przeładunków węgla w gdańskim porcie. W roku ich pojawienia się (2008 r.) portowe dźwigi przeniosły niewiele ponad milion ton wegla, w 2010 r. już ponad 3 mln t, a w 2013 r. ponad 3,5 mln t węgla, z czego znakomitą większość importowano do Polski.
Kto kupił chilijskie paliwo? Agentem morskim chińskiego masowca Yu Dian 103 była spółka Anchor Agents & Shipbrokers z siedzibą w Gdyni, która od prawie 20 lat specjalizuje się w obsłudze ładunków morskich z węglem i koksem a od 12 lat współpracuje ze spółką EDF Trading.
Z portu nawet do Rybnika?
To właśnie EDF w 2008 r. rozpoczęła import węgla do Polski, do elektrowni i elektrociepłowni z grupy EDF (m.in. Elektrowni Rybnik, EC Wybrzeże, EC Kraków, Kogeneracja Wrocław). Przed 5 laty również Francuzi z EDF Trading - działając przez francuską spółkę Atic (w której udziały EDF ma wspólnie z ArcelorMittal) sprywatyzowali też węglowy Morski Terminal Masowy Gdynia.
Jak ustalił nettg.pl, w gdańskim Porcie Północnym na zlecenie EDF w 2011 r. importowano 755 tys. t węgla a rok później dwukrotnie więcej - 1,5 mln tys. t, natomiast plan zakładał osiągnięcie ok. 2 mln t.
Tajemnica handlowa
Próbowaliśmy potwierdzić zakup węgla z ładnowni Yun Dian 103 we francuskiej spółce energetycznej EDF, lecz w czwartek ani biuro prasowe grupy ani spółka córka EDF Paliwa nie odpowiedziały na pytanie, czy rzeczywiście kupiły rekordowy ładunek.
- Z pewnością nie ujawnię, kto jest obiorcą frachtu. Współpracujemy zresztą nie tylko z EDF - Michał Kupczyk, prezes Anchor Agents & Shipbrokers również odmówił w rozmowie z "Trybuną Górniczą" potwierdzenia naszych ustaleń. Dodał jednak, że w ostatnich miesiącach w Porcie Północnym dał się zaobserwować znaczny wzrost eksportu polskiego węgla drogą morską. - Obecnie eksport węgla z Polski praktycznie zrównuje się z importem, który zdecydowanie dominował wcześniej - powiedział przedstawiciel AAS.
Import gwałtownie wzrósł
Przypomnijmy, że skokowy wzrost importu węgla do Polski nastąpił w 2008 r, gdy napłynęło go 9,5 mln t i Polska po raz pierwszy od dziesięcioleci stała się importerem węgla netto. Import węgla ciągle rósł (do prawie 15 mln t w 2011 r.). Zmalał w 2012 i 2013 r. do ok. 10 mln t, zrównując się w zeszłym roku z eksportem. Wbrew pozorom węgiel koleją i samochodami rozwożony jest z portów na wybrzeżu nie tylko do celów w północnej części kraju. Logistycy, z którymi rozmawialiśmy, pamiętają pociągi z węglem wysyłane z Gdańska i Gdyni także m.in. do elektrowni Skawina (CEZ) czy Połaniec (GDF Suez), czyli na odległość ok. 600 km.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
CZy to nie polski Kopex wybudował kopalnie w Chile? Więć nie ma co narzekać. Chyba, że chcemy tak po polsku, Kali kraść krowę to dobrze...
A ja mam emeryturę 47 lat i mnie top nie obchodzi dla mnie to mogą pozamykać kopalnie najważniejsze że ja mam a reszta mnie nie interesuje. Można zmienić zawód i nie narzekać tylko pracować jako zbrojarz , betoniarz czy listonosz albo uczyć się rzemiosła i szyć kapelusze
Tak, kapitalizm. Ale: 1) nie wolno zaorać tych niektórych kopalń, porzucić i uciec 2) ten konkurencyjny węgiel z zagranicy w ogóle nie miałby w Polsce zbytu, gdyby energetyka węglowa nie dominowała w miksie. A dominuje tylko dlatego, że wydobywamy węgiel z własnych złóż i zatrudniamy przy tym setki tysięcy Polaków. Wniosek: firmy zagraniczne wykorzystują Polskę do upychania węgla z importu, gdy oficjalnie "wspierają polską węglową specyfikę" w energetyce. To nie jest uczciwe.
Planowane są nowe kopalnie, w lepszych warunkach geologicznych. Chodzi też o to, żeby wydobywać węgiel tylko tam gdzie są dobre warunki geologiczne i minimalne szkody dla środowiska. Bez zmiany w sposobie wydobycia, także w sferze zatrudnienia, branża zginie.
Krajowy węgiel kamienny, niestety nie będzie taniał, gdyż koszty jego wydobycia nie będą malały z uwagi na warunki naturalne złóż, a także na przerosty w sferze zatrudnienia nieprodukcyjnego ( kadra kierownicza, dozór oraz aparat administracyjny i związkowy)
To jest kapitalizm. On nie zna sentymentów, tylko cenę. Jak polski węgiel będzie tani i dobry to też zostanie kupiony.
"chilijski węgiel z chińskiego masowca przeładowany w belgijskim terminalu trafi do francuskich elektrowni w Polsce";)) Dobre! Można dodać jeszcze "niemieckimi pociągami DB";))
A co tam sprzedać wszystkie kopalnie obcemu kapitałowi a oni nam potem dadzą węgiel za taką cenę że się zesra-y pozdrawiam wszystkich górników
Debilizm stosowany. Mamy świetny węgiel, ale lepiej jest dorobić inny kraj. Tak to jest jak energetyka spoczywa w rękach obcych, a polska kontrola jest minimalna. Rząd nic nie zrobi, bo po co? Przecierz to w trakcie sprawowania władzy przez PO wzrósł lawinowo import węgla do kraju z jest jedno z największych zagłębi wydobywczych w Europie :) Tradycyjnie po polsku, wszystko co obce jest lepsze, nasze bleeeeee...