W dniu 16 maja 2014 r. Główny Instytut Górnictwa organizuje kurs specjalistyczny dla próbobiorców w zakresie obowiązujących norm technicznych PN i ISO. Celem kursu jest zapoznanie próbobiorców z aktualnymi metodami poboru i przygotowania próbek paliw według wskazanych norm, bowiem prawidłowe pobieranie próbek węgla do badań jest gwarancją dokładności i wiarygodności uzyskanych wyników badań.
Szkolenie obejmuje m.in. metody pobierania i przygotowania próbek laboratoryjnych paliw stałych, biopaliw i stałych paliw wtórnych, pobierania próbek do celów obliczenia masy węgla na zwale oraz pobierania próbek odpadów paleniskowych.
Zajęcia poprowadzi kierownik Zakładu Oceny Jakości Paliw Stałych - akredytowanego w PCA według PN-EN ISO/IEC 17025:2005, posiadającego certyfikat Lloyd's Register Quality Assurance Limited (potwierdzający zgodność systemu zarządzania z ISO 9001: 2008). Wszystkie zainteresowane osoby, które ukończyły w ciągu ostatnich trzech lat szkolenie organizowane przez Zakład Oceny Jakości Paliw Stałych GIG, mogą poddać się ocenie swoich kompetencji w zakresie pobierania następujących prób paliw stałych: węgla kamiennego, węgla brunatnego, koksu, półkoksu, stałych paliw wtórnych, biopaliw i odpadów paleniskowych i uzyskać certyfikat Jednostki Certyfikującej Głównego Instytutu Górnictwa na bazie udzielonej GIG akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji. Uzyskanie certyfikacji kompetencji osób dla próbobiorców paliw stałych jest gwarancją dla pracodawcy, że osoba pobierająca próbki posiada niezbędną wiedzę do wykonania tych czynności oraz jest świadoma odpowiedzialności, którą ponosi za próbkowanie danej partii paliw. Certyfikowany próbobiorca może również uczestniczyć w działaniach rozjemczych, związanych z reklamacjami klientów, celem zapewnienia bezstronności i obiektywności tego procesu.
Dodatkowe informacje oraz kontakt w sprawie kursu: mgr inż. Bogna Kobylińska, tel. 32 259 26 17, 32 259 26 04, e-mail: bkobylinska@gig.eu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.