Tauron Wytwarzanie podpisał 1 kwietnia z Gaz-Systemem umowę dotyczącą przyłączenia do sieci przesyłowej jednostki parowo-gazowej o mocy 413 MW, która powstanie na terenie Elektrowni Łagisza. Przyłączenie zostanie zrealizowane w ciągu 52 miesięcy.
- Podpisanie umowy o przyłączenie to kluczowy element harmonogramu budowy bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza - informuje Stanisław Tokarski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia. - Nowy blok będzie zużywał nawet do 80 tys. m sześc. gazu na godzinę, dlatego zagwarantowanie możliwości niezawodnego dostarczania paliwa jest dla tego projektu bardzo ważne.
Nowy blok energetyczny w Elektrowni Łagisza będzie nowoczesnym źródłem wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej o mocy elektrycznej 413 MW. Będzie to jedna z największych inwestycji Grupy Tauron w województwie śląskim i jeden z największych tego typu projektów realizowanych obecnie w Polsce. Zgodnie z przyjętym harmonogramem blok rozpocznie pracę w 2018 r.
W Elektrowni Łagisza w 2009 roku do eksploatacji oddany został blok węglowy o mocy 460 MWe. Budowa bloku gazowo-parowego o mocy około 413 MWe wpisuje się w strategię Grupy Tauron, która zakłada dywersyfikację źródeł energii. Wysokosprawna elektrociepłownia zastąpi pracujące w Elektrowni Łagisza 120-MW bloki węglowe, których eksploatacja przewidziana jest do końca 2017 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.