Pracownia Hydrogeologii Górniczej i Środowiskowej Głównego Instytutu Górnictwa dysponuje jedynym w Polsce aparatem do pomiaru przepuszczalności próbek skalnych, tj. przepuszczalnościomierzem PDPK 400 produkcji firmy CoreLab Inc USA (zaledwie 15 na świecie).
Urządzenie wykorzystywane jest przede wszystkim do określania właściwości hydrogeologicznych skał w celu pozyskania danych niezbędnych do modelowania hydrogeologicznego. Jest przydatne do szybkiej identyfikacji zakresów wysokiej i niskiej przepuszczalności badanych warstw skalnych w profilu pionowym. Może mieć zastosowanie np. do badania struktur skalnych na rdzeniu wiertniczym, zarówno w układzie prostopadłym, jak i równoległym do uławicenia przewierconych warstw.
Może mieć zastosowanie w ocenie procesu likwidacji kopalń, stanu zagrożeń wodnych i prognozowania dopływów wody do wyrobisk w podziemnych zakładach górniczych, w procesie pozyskiwania danych do analiz i modelowania numerycznego procesów podziemnego zgazowania węgla, sekwestracji CO2 czy poszukiwaniach gazu łupkowego, przy sporządzaniu dokumentacji otworów wiertniczych i w hydrogeologicznym dokumentowaniu złóż oraz w badaniach naukowych, przy analizach porównawczych parametrów określających hydrogeologiczne właściwości skał różnymi metodami. Urządzenie daje możliwość precyzyjnego pomiaru przepuszczalności próbek rdzeniowych w dwóch płaszczyznach, w układzie XY. Oprzyrządowanie pozwala na uzyskanie pomiarów niejednorodności próbek z uwagi na badane parametry. PDPK 400 wyposażony jest we wbudowany czujnik wskazujący dokładną lokalizację miejsc pomiarów, co więcej, istnieje możliwość dowolnego doboru zakresu pomiarów. Sprzęt charakteryzuje się szerokim zakresem pomiarowym - od 0,001 miliDarcy do więcej niż 30 Darcy.
Jest to urządzenie prowadzące pomiary w sposób niezwykle dokładny, szybki i sprawny, dające możliwość nieniszczeniowego profilowania rdzeni wiertniczych. Czas oznaczenia przepuszczalności w jednym punkcie pomiarowym waha się od 2 do 35 sekund. Ponadto przepuszczalnościomierz daje możliwość wykonywania pomiarów na rdzeniach o długości od 2,5 cm do 3 m oraz średnicy min. 2,5 cm. W oparciu o uzyskane dane istnieje możliwość tworzenia wykresów zmienności przepuszczalności w funkcji głębokości oraz zmienności (spadku) ciśnienia gazu w funkcji czasu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.