W podziemiach Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido będą uczyć fizyki. Właśnie rozpoczęła się rekrutacja uczestników - grup szkolnych, które chcą wziąć udział w zajęciach realizowanych w ramach projektu "Górnictwo na Fali".
Powstał on w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - "Ścieżki Kopernika" i jest realizowany przez konsorcjum Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG z Katowic oraz Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu.
Celem programu jest zainteresowanie społeczności lokalnej, w szczególności młodzieży, badaniami naukowymi. Zamierzeniem projektu jest również przybliżenie działalności polskich jednostek badawczych oraz spraw górnictwa, branży stanowiącej o tożsamości naszego regionu.
W ramach projektu, z wykorzystaniem specjalnego modułu zajęć edukacyjnych łączącego element badawczy i popularyzatorski, zostanie przeprowadzone 30 zajęć dydaktycznych. Będą odbywać się w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu, w stworzonej na poziomie 320 ścieżce dydaktycznej składającej się z czterech stanowisk dydaktycznych. Podczas zajęć zaprezentowane zostaną innowacyjne urządzenia i systemy dedykowane górnictwu, opracowane w Instytucie Technik Innowacyjnych EMAG. Zajęcia dotyczyć będą fizyki, a konkretnie zjawisk falowych oraz ich wykorzystania w urządzeniach i systemach stosowanych w górnictwie.
- Chcemy popularyzować zjawiska fali fizycznej, a przez to aktualne zagadnienia naukowo-badawcze. Podstawowe pojęcia fizyczne będą prezentowane przez praktyczne zastosowanie zjawisk fizycznych w technice, w szczególności w technologiach wykorzystywanych współcześnie w górnictwie. Uczestnicy warsztatów będą własnoręcznie przeprowadzali eksperymenty z użyciem nowoczesnych urządzeń górniczych wykorzystujących różne rodzaje fal fizycznych - od fali mechanicznej, aż do naturalnego promieniowania gamma - mówi Anna Slotorsz, kierownik Zespołu Komercjalizacji i Promocji Instytutu EMAG, a zarazem kierownik projektu "Górnictwo na Fali".
Doświadczenia te umożliwią bezpośredni kontakt ze zjawiskami, które podczas szkolnych zajęć często pozostają w sferze nieuchwytnej teorii. Głównym elementem badań będzie, obok samego przeprowadzenia eksperymentów, interpretacja ich wyników. EMAG liczy na to, że świeże spojrzenie i kreatywność uczestników zajęć w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem, którym prowadzący zajęcia będą dzielić się z uczestnikami, pozwolą na uzyskanie ciekawych, innowacyjnych wyników
Warto dodać, że w projekcie wykorzystane zostaną doświadczenie naukowców Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG oraz opracowane przez nich unikatowe rozwiązania z zakresu m.in. bezpieczeństwa górniczego, geofizyki czy pomiaru parametrów jakości kopalin. Przeprowadzenie eksperymentów przy użyciu tych urządzeń, wykorzystujących zjawisko fal fizycznych, pozwoli młodzieży szkolnej na bliski kontakt ze zjawiskami fizycznymi. Formuła zajęć przygotowana przez praktyków pozwoli na łatwe przyswojenie zagadnień z zakresu fizyki, inżynierii i nauk o ziemi.
Zgłoszenia do udziału w projekcie będą przyjmowane do 31 marca br.
Dyrekcje szkół, których uczniowie chcą wziąć udział w projekcie muszą przygotować i przesłać w terminie do 31 marca br. prezentację o realizowanych w ich placówkach przedsięwzięciach edukacyjnych z zakresu fizyki i techniki. Rekrutację przeprowadza ZKWK Guido. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.