Praktyki zagraniczne rozwijają i poszerzają wiedzę jak żadna inna forma kształcenia. Przekonało się o tym najlepiej 12 studentów z AGH, Politechniki Śląskiej i Politechniki Wrocławskiej, którzy uczestniczyli w ubiegłorocznych stażach, zorganizowanych przez KGHM w USA, Kanadzie i Chile. Projekt Go Global Internships będzie kontynuowany także w br.
Dominik Spychała, student Politechniki Wrocławskiej, laureat tegorocznego Turnieju Wiedzy Górniczej, mógłby bez końca opowiadać o swojej wielkiej studenckiej przygodzie w Chile. Przez miesiąc dokładnie przyglądał się, jak przebiega projektowanie nowej kopalni odkrywkowej miedzi, srebra i molibdenu.
- Miałem okazję do swobodnej wymiany poglądów z tamtejszymi inżynierami. Uczyłem się obsługi specjalistycznego oprogramowania informatycznego, służącego do budowy kopalni i planowania wydobycia. Mogłem poruszać się po placu budowy zakładu wraz z głównym sztygarem. Poznałem również nieznane w Polsce technologie eksploatacji, maszyny i urządzenia górnicze. Przez cały czas szlifowałem terminologię górniczą w języku angielskim. Nie sądziłem nawet, że nabyte umiejętności pomogą mi wygrać Turniej Wiedzy Górniczej. Wiele problemów zawartych w testach dotyczyło właśnie górnictwa światowego, a poszczególne zagadnienia sformułowane zostały po angielsku - opowiada.
Dominik zdaje sobie sprawę z faktu, że po ukończeniu studiów mógłby z powodzeniem szukać zatrudnienia w zagranicznych spółkach wydobywczych. Jego marzeniem jest jednak praca w KGHM. - Po tak udanym stażu chyba mi się to uda - kalkuluje swoje szanse.
Jego kolega z krakowskiej AGH - Łukasz Kudlak pracował w kopalniach Victoria i Ajax Exploration w rejonie Sudbury w Kanadzie.
- Uczestniczyłem w największym projekcie KGHM International. Poznawałem górnictwo niklu. Spotkałem wielu ciekawych ludzi, w większości inżynierów górniczych. Przyglądałem się, jak wygląda projektowanie budowy zupełnie nowej kopalni. Tam bezpieczeństwo stawia się ponad wszystko. Miałem wgląd do pełnej dokumentacji technicznej kopalni Victoria. Czas jej życia szacowany jest na ok. 14 lat, z produkcją dzienną na poziomie 3,5 tys. t rudy. Victoria będzie największą kopalnią KGHM w Sudbury. Szczególnie interesowały mnie rozwiązania dotyczące wentylacji. Przy okazji nauczyłem się obsługi programów informatycznych. Jeden służył do planowania i harmonogramowania produkcji, a drugi do projektowania wentylacji. To doskonałe narzędzia, które z pewnością znajdą zastosowanie przy budowie nowych kopalń w Polsce - opowiada Łukasz.
Międzynarodowe praktyki okazały się doskonałym pomysłem. Kadra kierownicza wszystkich trzech projektów oceniła wysoko wiedzę polskich studentów, a w szczególności ich zapał do pracy.
- Chcemy pozyskać najlepszych studentów do kadry menedżerskiej i realizacji przyszłych zadań strategicznych. Jako firma globalna dzielimy się zdobytą wiedzą i doświadczeniem - przyznaje Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.
Z tej deklaracji jasno wynika, że cała dwunastka stażystów ma spore szanse na pracę w lubińskim kolosie, który pomału zdobywa świat. Już niebawem dołączą do nich młodsi koledzy i koleżanki studiujący górnictwo w polskich uczelniach. KGHM ogłosił bowiem nabór do II edycji projektu Go Global Internships. Studenci wyjadą do Kanady i Chile. Tym razem praktyki potrwają nie miesiąc, lecz dwa!
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.