Brytyjski rząd prowadzi oficjalne rozmowy z rosyjskim koncernem Rosatom w sprawie budowy elektrowni atomowej w Wielkiej Brytanii - podaje dziennik The Guardian, powołując się na przedstawicieli Departamentu ds. Energii i Zmian Klimatu (DECC).
"Za zamkniętymi drzwiami i przy wyłączonych mikrofonach w Whitehall (popularne określenie brytyjskiego rządu) toczą się interesujące rozmowy. Rosja jest zainteresowana budową elektrowni atomowej w naszym kraju" - miał, według dziennika, powiedzieć studentom Uniwersytetu w Edynburgu szef rozwoju energetyki atomowej w DECC Hergen Haye.
We wrześniu zeszłego roku DECC i Rosatom podpisały memorandum w sprawie współpracy w energetyce atomowej. Według porozumienia rosyjska spółka będzie aktywnie uczestniczyć w przebudowie brytyjskiego sektora energetyki atomowej. Stwierdzono, że po 2015 r. Rosatom może formalnie rozpocząć procedury, mające na celu dopuszczenie jego technologii atomowej do użytku w Wielkiej Brytanii.
Rosyjska spółka chce w Wielkiej Brytanii dopuścić do użytku reaktor WWER, czyli rodzaj reaktora wodnego ciśnieniowego (PWR). Reaktor ten został zaprojektowany jeszcze w czasach ZSRR, ale według szef rozwoju energetyki atomowej w DECC spełnia także brytyjskie normy bezpieczeństwa. Istnieją jego dwie odmiany: o mocy 440 i 1000 MW.
Haye przyznał, że rozmowy z Rosatomem mogą ucierpieć ze względu na obecny kryzys na Krymie.
- Mogłyby być problemy z przekonaniem opinii publicznej do takiej umowy w obecnej sytuacji - miał powiedzieć podczas spotkania ze studentami.
Stwierdził również, że w jego opinii zgoda na budowę rosyjskiej elektrowni atomowej w Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższej dekady jest mało prawdopodobna.
W efekcie zeszłorocznego memorandum Rosatom podpisał porozumienie z koncernem Rolls-Royce, by móc wspólnie realizować projekty atomowe w Wielkiej Brytanii.
Doniesienia potwierdził dziennikowi rzecznik Departamentu ds. Energii i Zmian Klimatu.
- Rozmowy te wynikają z podpisanego w zeszłym roku memorandum. Każdy podmiot zainteresowany wejściem na brytyjski rynek energetyczny musiałby spełnić wszystkie wymogi regulacyjne wymagane przez prawo brytyjskie i unijne - skomentował.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.